Ziraat Bankası Bankamatik Kartı Gelmedi

Tunay Tunay25 Ağustos 17:12

10/08/20 tarihinde kartımı ATM yuttu. Bankayı bilgilendirip yeni kart talep ettim. Hala daha kart elime ulaşmadı. Müşteri hizmetleri bilgilendirme yapmıyor şubede de yok kartım. Emekli maaşımı almama 1 gün kaldı. Köyden şubeye gitme şansım saglik sorunlarımdan dolayı çok düşük. Bu konuda gerekli işlemlerin yapılmasını ve bilgilendirilmeyi talep ediyorum. Yoksa banka değişikliği yapmak zorunda kalacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Tunay 27 Ağustos 12:16

Süreçten dolayı ve kronik rahatsızlığım olduğu için şubeye gitme şansım hiç yok. Ama mobil uygulamadan yapmak istediğim işlemler için elektronik sözleşme imzalamam için şubeye gitmem gerektiği belirtiliyor. Yukarıda belirttiğim gibi şubeye gidemem risk altındayım. Bunun başka çözümü yok mu yardımcı olursanız sevinirim.

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 25 Ağustos 17:13

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler