Ziraat Bankası Bankamatik Kart Sorunu

Enis Enis5 ay önce

M****** A*** Ö***** 19. 10. 2005 doğum tarihli reşit olmadığı için Ziraat Bankası velisi olarak beni istiyor ve hesap açma ve kart alma işlemi onaylamamı istiyorlar kartı babası olarak bana vermiyor ısrarla oğlumu istiyorlar. Ayrıca 0850 220 00 numaralı telefondan 26.08.2019 saat 1044 benim telefonumdan aranıyorum ısrarla oğlunla görüşmek istiyor, babası olduğumu reşit olmadığını bilgileri bana vermeleri söyledim.

14 yaşında olduğunu ve bilgileri kendisine verebileceklerine söylediler. Hesap açamayıp kart verilmeyen bir çocuğa babasına verilmeyen bilgiyi nasıl çocuğa verecekler ya da yasal olmayan bilgileri nasıl aktaracaklar ve neler vadedecekler öğrenmek istiyorum. Kartı da babası olarak bana verilmesini istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 5 ay önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler