Ziraat Bankası Banka Kartı Gönderimi 3 Ayı Aştı.

Büşra Büşra27 Kasım 2020 09:50

3 ay önce Siirt Şirvan da bulunan Ziraat Bankasına maaş kartı için başvuru yaptım. Üzerinden 1.5 2 ay geçti kartım hala gönderilmedi müşteri hizmetlerini aradım kart başvurunuz yoktur dedi. Bunun üzerine Şirvan daki şubeye tekrar gittim oradaki çalışanlardan biri daha önceden banka kartım olduğu için iptal olduğunu söyledi diğer çalışan ise maaşım geç yatırıldığı için iptal olduğunu söyledi. Çalışanlar birbirinden habersiz ve kartımın neden iptal olduğu belli değil. Tekrar başvuru yaptım ve oradaki çalışan kartımın 10 - 15 gün içerisinde geleceğini söyledi. 20 gün geçmesine rağmen Ziraat mobilde kartımın 12.11.2020 den beri kuryede olduğunu gösteriyor ve kart hala elime ulaşmadı. Kart olmayınca hesabımda olan parayı ne İnternet alışverişinde ne de normal alışverişte kullanamıyorum. Şirvan daki şubeyi aradığımda her seferinde meşgule atıyorlar. Bu kadar sorumluluk olmaz.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 27 Kasım 2020 09:50

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Okan 27 Kasım 2020 15:16  

    Burası Ziraat Bankası ne bekliyordun! Devlet bankasında işten kovulma korkusu mu olur? Ben 4. Leent şubesinde müşteriye gidiyoruz diye çıkıp beni 3 saat beklettiklerini biliyorum. Daha sonra ds gelmediler ben sinirden ağlayacaktım.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler