Ziraat Bankası Aylardır Bankamatik Kullanamıyorum

Mehmet Mehmet25 Ekim 00:58

732... Müşteri numaralı xxxxx hesabının imza yetkili yöneticiyim. 3 aya yakın zamandır kartımı para çekme/ para yatırma işlemleri için kullanamıyorum. ATM de bu tür bir işlem yaptığımda bankanız işlemi reddetti diyerek kartı dışarıya gönderiyor. Defalarca müşteri hizmetlerini aradım, şifre ile bağlanmam gerektiğini söylediler ama kurumsalda böyle bir seçenek yok. Şubeden imza yetkimi yeniledim haftalardır yine sorunu çözen olmadı. Bu durumu çözümsüz hale getirdiğinize inanamıyorum. Lütfen ivedilikle bu sorunu çözün ya da çözemeyeceğinizi söyleyin hesabı kapatayım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mehmet 3 hafta önce

Ziraat Bankası sinin kendi kendine oluşturduğu sorunu hala çözmemesi/cozememesi nasıl bir ironidir. 2 haftayı aştı hala ne arayan ne de soran var. Kart hareketlerine bakıldığında sebepsiz yere aylardır kullanmadığım bir kart. Bir yetkili arasın artık bekliyorum?!

profile-icon Mehmet 27 Ekim 09:34

Ayrıca bu süreçte şube bankamatik kartı çipi bozulduğunu düşürdüğü için yeni olan kartı iptal edip yeni kart talep ettirdi. Tabi bu da ise yaramadı. Sistemde hepsi vardır, inceleyebilirsiniz. Çözüm bekliyorum.

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 25 Ekim 00:59

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler