Ziraat Bankası ATM'de El Konulan Param

Birsen Birsen2 hafta önce

17 Ağustos pazartesi günü Albaraka Türk Ihlamurkuyu ortak ATM'sinden Ziraat Bankası kredi kartına 3000 TL para yatırmak istedim. Kesmiş oldukları komisyon ücreti bana fazla geldiği için işlemi iptal ettim. 

Kredi kartımı geri verdi fakat 3000 TL parama el koydu hemen müşteri hizmetlerini aradım kayıt oluşturduklarını söylediler ve benimle iletişime geçileceği söylendi. Çarşamba günü ben kendim aradım işlem devam ettiği söylendi, perşembe günü tekrar aradım bana söyledikleri itirazımı Ziraat Bankası'ndan yapmam gerekli olduğu daha önce görüştüğüm müşteri hizmetleri hata yapmışlar bana yanlış bilgi vermişler bu kadar önemli bilgi atlanır mı benim 5 günü geçti kendileri 1 gün geçince faiz işletiyorlar. 

Cuma günü Ihlamurkuyu Ziraat'ten başvuruda bulunduk güzel formları yazdılar imzaları aldılar bizde evimize döndük. 24 gün geçti ve Ziraat'in müşteri hizmetlerini aradım bize demezler mi ki konuya ilişkin dilekçeniz yok şubeyi aradım başvuru gözükmüyor hakkımızı nerede arayacağız? Para yatırmayınca faiz almayı biliyorsunuz paramızı resmen alıkoydunuz ve geri vermiyorsunuz kimi kime şikayet edeceğiz şimdi yeni başvuru yapıyoruz bakalım artık nasıl bir süreç bizi bekliyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 2 hafta önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler