sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ziraat Bankası Atm Ardışık Şifre Blokesi

Elif Elif14 Ekim 13:20

Ben 1934 doğumlu yaşlı ve kalp yetmezliği olan bir kadınım ve yürüyemiyorum. Bankamatik kartımı kullanamıyorum bir süredir. Ne yaptımsa müşteri hizmetlerinden bir sonuca ulaşamadım. En son durumu anlatan bir mail yazdım ve bana ATM ardışık şifre blokesi olmuş, müşteri hizmetlerini arayarak ya da şubeye gelerek işleminizi halledebilirsiniz diye mail gönderdiler. Evden çıkamadığım için müşteri hizmetlerini aradık (085***58 00 00). Önce Kübra Hanım çıktı ve beni şifre işlemlerine yönlendirdi. Ama orada tüm bilgilerimi girdikten sonra telefon numarası girmemi istiyor. Ne numara girdimse kabul etmedi. (Bu işlemleri benim için oğlum halletmişti ama onun numarasını da kabul etmiyor.) Daha sonra yeniden aradım aynı numarayı. Bu kez Melis Hanım çıktı. Sorunumu ve yaşlı olduğum için evden çıkamadığımı anlattım ve bana bir numara verdi. 0850*****35 00. Aradık bu numarayı da. İşlem yapabilmek için iş yeri (! ) numarası istedi telesekreter. İş yeri! Kapattım ve ilk aradığım numarayı aradım yine. Bu kez de Güler Hanım açtı telefonu. Sorunumu anlattım. Beni çok iyi anladığını (! ) ama bu işlemin şubeden yapılması gerektiğini söyledi. Yürüyemediğimi ve yaşlı bir insan olduğumu tekrarlıyorum. Ama hanımefendi sürekli beni çok iyi anladığını ama şubeye gitmem gerektiğini söylemeye devam etti. 65 yaş üstü insanların sokağa çıkma yasağı yok mu? Sonuç: Hiçbir şekilde sorunum çözülmedi.

Yürüyemediğimi ve 65 yaş üzeri olduğumu düşününce bankanıza nasıl gelebilirim acaba? Ayrıca müşteri hizmetleri bu işlemleri bankaya gitmeden halletmek için değil midir? Ben neden bu işlemi buradan yapamıyorum ve siz neden bana yardımcı olamıyorsunuz. Yalnız yaşayan yaşlı bir kadın bu pandemi sürecinde bu işlemini nasıl halletsin?! Koskoca banka bunu nasıl çözemiyor hiç anlayamıyorum doğrusu. Emekli maaşımı çekemediğim için ne kiramı ne de faturalarımı ödeyebiliyorum. Ben yasakları da delip sokağa çıkıp bu halimle bankanıza geldikten sonra hesaplarımı da başka bankaya taşırım elbet. İşleri bu kadar zorlaştıran bir banka daha olamaz. Sağlıcakla.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 14 Ekim 13:29

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Elif 19 Ekim 13:47  

    Otomatik mesaj gönderince sorunumu çözmüş olmuyorsunuz ne yazık ki.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler