Ziraat Bankası ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Ziraat Bankası Ana Hesap Değişikliği

707görüntüleme
Muhammet
Muhammet 28 Kasım 2020 15:54

Her öğrenci gibi ilk banka hesabım KYK tarafından açılan eğitim gördüğüm ilçedeki Ziraat şubesinde açıldı ancak okulumun gittiği günden beri ne o ile ne de o ilçeye gitmiyorum yeni kredi kartı aldım eski hesabımı kapattım. Kendi ilimde yeni hesap açtım ancak ana hesabım halen KYK nın açtığı hesap olarak görünüyor. Mh yi aradım sordum şube ile görüşün dedi. Bu işlemi internet üzerinden yapmak çok mu zor bir durum hele ki bu pandemi sürecinde şube ile görüşün demek saçmalıktır.

Gelişme
Gelişme

01 Aralık 2020 13:59

Şube ile görüşün diyorlar arıyorum merkez şubeniz işlem yapar dediler o şubeyi de 5 defa aradım telefonu açmıyorlar şubeye bizzat gitmem gerekiyormuş bu virüs ortamında bir de bulunduğum yerden kaç km uzaklıkta bir yere neden ve ne için gideyim dilekçe diyorsanız yazıp göndereyim isterseniz e posta atim ya da faks çekeyim illa gelin demek mantıksızlıktır ve kapatalı yıllar olmuş hesabımı halen merkez hesap olarak tutmak saçmalıktan başka bir şey değil.

Ziraat Bankası Logo
Ziraat Bankası28 Kasım 2020 17:14

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler