Ziraat Bankası Akbank Atm'si Paramı Sıkıştırdı

Pınar Pınar31 Ağustos 22:33

05/08/2020 tarihinde saat 16:00 da Küçükçekmece Atatürk Mahallesi teknik yapi metropark önündeki Akbank ATM'sine Ziraat Bankası kartımı taktım ve 900 TL yatırmak için paramı ATM'ye soktum. Ardından ekranda paranız sıkıştı yazısı geldi, telefon numaramı yazdım. Kartımı da geriye verdi. Ziraat Bankası şubesine gidip dilekçe yazdım. Paramın en geç bir ay içinde hesabıma yatacağını söylediler. Benim beş kuruş param kalmadı. Bankamatiğin sorunu yüzünden ben neden mağdur oluyorum. KYK borcumu ödeyeceğim ödeyemiyorum. Sonrasında faiz eklemesini biliyorsunuz. Paramı acilen geri verin. Telefonla arayıp sorunca 6 ay vakti var diyorsunuz. Zaten zor dönemlerden geçiyoruz hepimizin paraya ihtiyacı var. Ve ben yeni mezunum işsizim. İnsanları bu şekilde mağdur ettiğiniz için utanmalisiniz. Ben acilen paramın geri yatırılmasını istiyorum. Neyi bekliyorsunuz anlamıyorum. Kamera kaydına bakın. Paramı yatırdığım zaten gözüküyordur. Ben sizin keyfinizi mi bekleyeceğim burda, elimde beş kuruş param yok sizi bekliyorum. Acilen cevap bekliyorum.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Pınar 3 hafta önce

Hazır cevap yapıştırmakla çözüm sunulmuyor! İki ay oldu ve hiç kimse benimle iletişime geçmedi! Banka paramızın üstüne yatıyor resmen.

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 31 Ağustos 22:34

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler