Toplam çözüm sayısı
..
Ziraat Bankası ile ilgili

Şikayetin Durumu

 •   Yayında
 •   Cevaplandı
 •   Çözüldü

Emrah'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Ziraat Bankası 7326 Numaralı Kanunu Hiçe Saydı

2452görüntüleme
Emrah
Emrah 18 Haziran 12:16

Sn... İlgili/ Yetkili / Yönetici, Bankanızın Etiler şubesine bağlı maaş müşterisiyim. “Pandemi ve Sağlık” sorunlarım yüzünden kredi taksit ödemelerini zaman zaman geciktirdiğim mevcut 1 adet kredimi 15.06.2021 tarihinde, 7326 NO’LU bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun kapsamında bulunan 13. Maddenin 1. Ve 2. Fıkrasına istinaden yeniden yapılandırdım. Fakat Maaşım ve kalan limitimin ( 35.000 TL ) belirlenen yasa çerçevesi içinde Banka kredisi çekme kriterlerine uygun olmasına rağmen geçmişteki ödeme düzensizliğim sebep gösterilerek 18.06.2021 yeni kredi talebim Ziraat Etiler şubesi tarafından ret edilmiştir. Bu ret kararı ile 7326 no’lu Kanun maalesef açıkça ihlal edilmiş ve yok sayılmıştır. Halbuki Kanun çok açık ve nettir. Türkiye Bankalar Birliği ® Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 31/12/2021 tarihine kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmaz. Kanun kapsamında, tekrar ediyorum, ödeme düzensizliğini sebep gösterip krediyi ret etmeniz kanuna aykırıdır ve bu da suçtur. Olayın başka üzücü tarafı ise, maalesef Devletimizin koyduğu yasayı Devlet Kurumumuzun yok saymasıdır. Şayet gelir/maaş/ borç dengesizliğinden veya yetersizliğinden, belgelenebilir gelir olmamasından veya aşırı borçlanmadan dolayı vb... Sebeplerden dolayı kredi başvurum ret edilseydi o zaman saygı duyardım. Bu ticari faaliyet gösteren bankaların en doğal hakkıdır. Bu sebepten dolayı, Anayasanın 36. Maddesine istinaden tüm anayasal haklarımı kullanacağımı, Cumhuriyet Savcılığına Bankanız hakkında suç duyurusunda bulunacağımı ve ayrıca konu ile ilgili CİMER ®, BİMER ®, BDDK ® ve TBB bireysel müşteri Hakem Heyeti'ne, bankanız hakkında gerekli şikayetleri ivedilikle yapacağımı beyan ederim.

Bankanızı, t. B. M. M.’in çıkardığı kanunları uygulamaya davet ediyorum.

Saygılarımla…

Ziraat Bankası Logo
Ziraat Bankası18 Haziran 12:17

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

Emrah
Emrah18 Haziran 18:35

Kanunu araştırmak, doğruluğunu ispatlamak ve talebe dönmek bu kadar zor mu? Otomatik cevaplardan bıktık. Ben gönderiyorum size okuyun ve kanunları uygulayın, binlerce şikayet var. https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/06/20210609-1.htm Madde 13, 1. Ve 2. Fıkrası. Şubelerinizi bilgilendirin lütfen, kanunu bilmemekte suçtur.

Emrah
Emrah21 Haziran 11:13

Sn... İlgili/Yetkili, Konu ile ilgili hala bir geri dönüş sağlamadınız. Kanun açık ve net. Acil geri dönüşlerinizi rica ediyorum.

Emrah
Emrah22 Haziran 15:02

Sn... Yetkili, 5555_BYS21083514 referans numaralı şikayetime istinaden " Bilgi almak için şubenize ziyaret edin " şeklinde bir msg geldi tarafınızdan. Etiler şubenizdeki Temel Genç beye bir değişiklik mi var diye mail attım, kendisi "Kredi süreçleri ile ilgili tarafınıza şubemizce bilgi verilmiştir. Herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır. " şeklinde cevap vermiştir. Şifahen verilen bilgi, yani, önceki ödeme düzensizliği yüzünden kredim ret edildiği şeklindeydi. Israrla kendisine mail atıyorum, bu ret kararınızı yazılı gönderin diye cevap alamıyorum. Sizden de aynı şekilde. Çünkü 7326 numaralı kanunu yok saydığınızı, suç işlediğinizi biliyorsunuz. Lütfen ret kararınızı yazılı gönderin. Yarın gerekli belgelerle 7326 numaralı Kanunu açıkça ihlalden, Anayasanın 36. Maddesine istinaden Cumhuriyet Başsavcılığına hakkınızda suç duyurusunda bulanacağım. Halihazırda CİMER, BDDK, tbbm dilekçe komisyonu ve TBB bireysel Hakem Heyeti'ne gerekli şikayetlerimi ve başvurumu yapmıştım.

Emrah
Emrah22 Haziran 15:47

Başvuru Tarihi: 18.6.2021 11:51:51 BDDK Cevabı Başvurunuzda yer alan hususlar incelenmiş olup, konuya ilişkin açıklamalarımıza aşağıda yer verilmiştir. Bilindiği üzere, bankalar kâr amacıyla kurulan özel hukuk anonim şirketleridir. Bu kapsamda, banka yöneticilerinin bankanın ortaklarına, mevduat sahiplerine, diğer fon sağlayıcılarına ve kamuya karşı sorumlulukları vardır. Bunlardan birisi basiretli bir tüccar gibi davranmaları; verilen kredilerin batmamasını, böylelikle ortakların koyduğu sermayenin ve mevduat sahiplerinin verdikleri fonların zayi olmamasını sağlamaktır. Verilen kredilerin batmamasını sağlamak için kredi başvurusu alınırken müşterilere ait demografik ve finansal birçok bilgi alınmakta, bu bilgiler banka içinde işleme tabi tutularak olumlu veya olumsuz yönde bir karar verilmektedir. Bankalar birer kamu kurumu, yerleşik içtihatta kredi verme işlemi de bir kamusal hizmet sayılmamaktadır. Diğer taraftan, 7326 sayılı Kanunun Geçici 3’üncü maddesinde özetle 20.05.2021 tarihinden önce ödenmesi gereken ama ödenmeyen kredi borçlarının 31.12.2021 tarihine kadar ödenmesi veya yapılandırılması halinde bununla ilgili Risk Merkezinde tutulan kayıtların finansal işlemlerde dikkate alınmaması gerektiği belirtilmiştir. Dolayısıyla ilgili maddenin yorumlanmasından Mayıs 2021’den önce temerrüde düşen ve Risk Merkezinde bu nedenle olumsuz kayıt oluşan borçluların 2021 yıl sonuna kadar bu borçlarını ödemeleri veya yapılandırmaları halinde bankaların söz konusu olumsuzluğu dikkate almadan kredi kararı vermeleri gerektiği kanaatine ulaşılabilmektedir. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi bankalar kredi kararı verirken sadece Risk Merkezindeki söz konusu olumsuz kayıtlardan değil, başka çok sayıda faktörden de yararlanırlar. Risk Merkezi kayıtları dikkate alınmadan kredi kararı verilmesi bankaların kredilendirme işlemi yaparken daha gevşek kurallar uygulamaları anlamına gelse de bankaların diğer kural ve kriterlere göre karar vermesini engelleyen bir özelliğinin bulunmadığı düşünülmektedir.

Emrah
Emrah22 Haziran 15:50

Yani neymiş Ziraat Bankası, önceki ödeme düzensizliğini dikkate alıp kredimi ret edemezsiniz. BDDK'ın cevabı işlediğiniz suçun kanıtıdır.

Emrah
Emrah24 Haziran 18:43

Yani 1 kişi aramız mı bu kadar zaman geçti. Kanunu yok sayıyorsunuz diyorum insan bir arar açıklama yapar. Bundan sonra Ziraat Bankasını asla kullanmam. Devlet kurumuna yakışmadı. Ayıp, yazıklar olsun.

Emrah
Emrah1 ay önce

Arkadaşlar Merhaba, 7326 numaralı Kanunu hiçbir banka uygulamıyor. Uygulamayı bir kenara bakın umursamadılar bile. Ben kanunda belirtilen tüm koşullara %100 çok net uymama ve yükümlülüklerimi yerine getirmeme rağmen Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi ve Halkbank kredi başvurularımı ret etti. Gerekçe olarak önceki ödeme düzensizliğim ve düşük KKB puanım gösterildi. VakıfBank sağ olsun tenezzül edip cevap bile vermedi. Kısaca, 2019 Aralık ayında ( 20.05.2021'den önce ) kullandığım krediyi düzensiz ödedim ve 1 taksit gecikmem vardı. Yasaya istinaden gecikmiş borcumu ve anaparayı 15.06.2021'de yapılandırdım. Bu durumda TBB nezdinde bulunan Kredi Kayıt Bürosundaki önceki döneme ait kayıtlarımın dikkate alınmaması gerekiyordu. Kanun net alınmaz diyordu. Bu bir tavsiye olmadığı gibi bankalara da herhangi biri opsiyon verilmemiş. Alınmaz kelimesi net bir emirdir. Fakat öyle olmadı alındı tabi ki. Ayrıca BDDK'nın da verdiği cevap yukarıda yazdığım gibi beni destekliyordu. Son bir bilgi daha vereyim, gelir/borç/limit dengesizliğim de asla söz konusu değildir. Sadece yapılandırma yaptığım bankaya tek bir kredi borcum var. Başka hiçbir Bankaya veya Finansal kuruluşa 1 krş. Dahi borcum yok. Bu kredinin taksit tutarı da belgelenebilir maaşımın sadece %11 kadardır :) Ben BDDK'ya, TBB Bireysel Müşteri Hakem Heyeti'ne ve TBMM dilekçe komisyonuna yazılı olarak şikayetlerimi ilettim. Bu işini de asla bırakmayacağım. Nereye giderse. Bakalım sonuç ne çıkacak. Saygılarımla...

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile

Şikayetvar’ı ziyaret amacınıza dönük tek soruluk anket için 8-10 saniyenizi bize ayırır mısınız?

Benzer Şikayetler

profile
 • 0görüntüleme
 • 3 hafta önce

24 Mayıs tarihinde Ziraat Bankası hesabıma gelen parayı, Yapı Kredi ATM den çekmek istedim. Bankamatik 2100 lira paramı yuttu. 25 mayısta Çağlayan Ziraat Bankası şubesine gittim. Durumla ilgili talep oluşturdum. Fakat Çağlayan şubesinde ki çalışan müşteri temsilcisi talebimi oluşturmamış. 23 Haziran...

profile
 • 0görüntüleme
 • 22 Haziran 11:22

Kredi çekmek istiyorum Son çıkan sicil affı yasası sebebiyle kredi sicilimin düzeltilmesini ve müşteriniz olmam sebebiyle iyi niyet göstereceğinizi ümit ediyorum. Sicil affı yasasının uygulanması halinde ödeme düzensizliklerimiz son bulacak zor durumdayız, lütfen yasayı uygulayınız yeni kredi çekmek...

profile
 • 0görüntüleme
 • 19 Haziran 08:31

Son çıkan sicil affı yasası sebebiyle kredi sicilimin düzeltilmesini ve müşteriniz olmam sebebiyle iyi niyet göstereceğinizi ümit ediyorum. Sicil affı yasasının uygulanması halinde ödeme düzensizliklerimiz son bulacak zor durumdayız, lütfen yasayı uygulayınız yeni kredi çekmek istiyoruz.

profile
 • 0görüntüleme
 • 05 Haziran 14:45

Dün Ziraat hesabıma 800 TL pra yatırıldı ancak bloke nedeniyle çekemedim. Kredi kartı borcum için yatırılan paradan belli bir miktar banka çekmiş ekstra ben de 120 TL yatırdım ancak yatırdığım tutar kredi kartımda görünmüyor ve hala 800 TL'mi çekemiyorum. Bankaya gitmeniz lazım diyorlar ama hafta so...

profile
 • 0görüntüleme
 • 24 Mayıs 01:01

12 Nisan'da Halkbank ATM'sinden çektiğim 5000 TL hesabımdan düşüldü ancak paramı alamadım. İşlemi Ziraat Bankası kartım ile yaptığım için işlemlere Ziraat Bankası üzerinden devam etmem söylendi, ben de bir şikayet kaydı oluşturup Ziraat Bankası'na harcama itirazında bulundum. Aralarında 20 metre olm...

 • profile
1 Destekçi
profile
 • 0görüntüleme
 • 16 Şubat 14:04

Ziraat Bankası'ndan kredi kullandım 3 ay ödeyemedim sonra müşterisi temsilcim aradı takibe girmem için 1 taksiti yatırmam gerektiğini 4500 TL yeterli olacağı söyledi bende Ziraat bankasına 10000 TL yatırdım paranın hepsini kesmiş kuruş kalmamış benim bilgi olmadan devlet hak tanımış 180 gün kredi öd...

profile
 • 0görüntüleme
 • 22 Ocak 15:39

Ankara Etimesgut emirler Ziraat Bankası ile çalışmaktaydım. 1 buçuk yıl önce kadar Ziraat bankasına ipotek vererek ticari kredi açtırmıştım. Acılan ek hesaplar, kredi ve kartlarımın totali 600.000 TL civarı idi. Bu krediler ile bir çok alanda ticaret yapmaktaydım. Banka tarafından her yıl sonu reviz...

 • profile
1 Destekçi
profile
 • 0görüntüleme
 • 02 Ocak 03:37

Ziraat bankasında kredi kartı aldım. Bana hem kredi hem de banka kartı özellikli kart gönderdiler. Pos cihazında temassız alışverişte kredi kartından çekmiyor banka kartından çekiyor. Kredi kartından çekmesi için kartı pos cihazına sokup kredi kartı özelliğini seçmek gerekiyor. Müşteri hizmetlerini ...

profile
 • 0görüntüleme
 • 15 Aralık 2020 10:34

Saat 10 da banka şubenizden çekmiş olduğum 40 bin tl krediyi tahsil etmek için gittiğimde gişe memuru bankada para olmadığı öğleden sonra gelmem gerektiği söylenildi, bende 250 bin nüfuslu Mezitli ilçesinde devletin bankasında bu tutar nasıl olamaz, bu kış gününde, pandemi döneminde ve faizlerin bu ...

profile
 • 0görüntüleme
 • 01 Aralık 2020 15:18

Pandemi sürecinde verilen destek kedisinden kullandım vallahi tereyağından kıl çekmekten daha kolaydı ben bile o kadar şaşırdım ki parayı almaya gitmeyecektim o kadar yani. Şimdi ödeme tarihi geldi IBAN numarası arıyorum yok. Resmen yok. İlla şubeye gidilmesi gerekiyor diyor. Kredi çekmek için ban...