sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ziraat Bankası 70 Gündür ATM 'De Kalan Paramı Alamıyorum!

Macit Macit12 Ekim 01:23

Bundan 70 gün onca Ziraat Bankası bankamatik kartım ile VakıfBank ATM' sinde yatırım yaptım, para hesabıma geçmedi, VakıfBank'a gittim, doğru paranız bizde fakat Ziraat Bankası bize bir mail atmalı dedi, ve tam 70 gündür, 4 defa mail attım, 40 -50 defa müşteri hizmetlerini aradım, ve 10 defadan fazlada şubeye giderek istek, ve şikayet kayıtları yazdırdım. Fakat her defasında aldığım yanıt, daha 180 gün olmadı, işleminiz inceleme aşamasında lütfen bekleyin. Ya arkadaş siz iki buçuk aydır neyi inceliyorsunuz? ATM' deki para sayıldı ATM incelendi, benim param olduğunu VakıfBank 10 dakikada onayladı, siz iki buçuk aydır bir mail atamadınız.

 Sizde hiç mi utanma yok, bir insanın parasının üzerine 2 buçuk ay yatıp bir de   daha 180 gün olmadı, 6 ay dolmamış demek nedir? Dolayısıyla Ziraat Bankası insanların paralarına el koymaya başlamıştır, Benim canım yandı, başkalarının yanmasın. 70 gündür neden paramı alamadığımı bir Ziraat Bankası çalışanı cevaplayabilirse sevinirim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Macit 22 Ekim 18:29

Bu Ziraat Bankası ndaki vurdumduymazlığı hiçbir yerde görmedim. 3. Ayda dolmak üzere ve VakıfBank ın 3 dakikada onayladığı paramı Ziraat Bankası yetkilileri hâlâ inceliyor. Alacaklarına şahin vereceklerine... Karga desem yeridir. Siz siz olun Ziraat Bankası ndan uzak durun.

profile-icon Macit 15 Ekim 07:15

Diğer bankanın iki dakikada tespit ettiği paramı, Ziraat Bankası 80 gündür inceliyoruz diyerek vermiyor, müşteri hizmetleri ise ısrarla 180 gün yasal olarak hakkımız var, onu kullanıyoruz diyor, bu ne sorumsuzluk, bu ne pişkinliktir arkadaş,

profile-icon Macit 12 Ekim 11:58

O bahsettiğiniz yerlere hem kendim hem de şubeniz çalışanları defalarca yazdık, çizdik ve telefon ettik, alınan cevap hep aynı. Daha 180 gün olamamış, 180 güne kadar bekletme hakkımız var. Son çare olarak buraya yazdım ki, belki bir banka yetkilisi okurda utanır, belki birkaç insan görür de benim düştüğüm duruma düşmez.

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 12 Ekim 01:23

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler