05 Şubat 2018
#10098328

Yine Ziraat Bankası Mağduriyeti!

Ziraat Gönen şubesinden kullandığım krediyle ilgili hayat ve konut sigortası da dahil tüm masrafları Tüketici Mahkemesi'ne başvurarak iade aldım. Ancak banka yine hayat sigortası ücreti tahsil etti. Ben de olumsuz cevap alınca tekrar Hakem Heyeti'ne başvurdum ve iade talebim kabul edildi. Bankaya bildirdiğim halde iade yapmayınca icra yoluyla geri aldım. Sonra ikinci kez hayat sigortası kesmişler, iade istedim yine olumsuz cevap verdiler. Hakem Heyeti kararı ile tekrar geri aldım. 38 TL'yi geri aldığım için Hakem Heyeti kararına itiraz etmişler. Bu durumun, olayı kişiselleştiren bankanın şube müdürünün marifeti olduğu kanısındayım. Halka hizmet etmesi gereken bir devlet bankası ve müdürü yargı kararlarına direnmekte, 38 TL için vatandaşı mağdur etmektedirler. Gerekenin yapılmasını talep ederim.

Muhammet Muhammet 1.527 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Muhammet20 Mart 2018

    Ziraat yargı tanımıyor ama bizim adalet sistemimiz de tanımıyor. Önceki Mahkeme kararı, Hakem Heyeti kararı, gümrük Sanayi Bakanlığı yönetmeliği ve 6502 sayılı kanuna rağmen aleyhime karar çıktı. Vekalet ücreti itiraz edilen meblağı geçemez maddesine rağmen fahiş vekalet ücreti ödetirseler İlahi Adalet'e güveneceğiz.

  • Ziraat Bankası Temsilcisi06 Şubat 2018

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

Ziyaretçi Yorumları