Şaka Mısın Ziraat Bankası!

Kadir Kadir3 hafta önce

Çocuğum bir hafta önce tel operatörü değiştirince Ziraat Bankası mobil  uygulama için sim bloke etti. Müşteri temsilcisini aradık sim bloke kaldırın diye, merkezden yapamazlarmış kart ile ATM ye gidin dedi Büşra hanımefendi. Ben ise benzeri problemi bir başka bankada yaşadım telefonla merkezin çözdüğümü örnek verdim. Bizim uygulama böyle cevabını aldım. Pandemi sürecinden dolayı dışarı çok zorunlu olmadıkça çıkmadığımızı hatırlarım. 

Bu basit işlem için neden bu sıkıntılı süreçte uygulama esnekliği yaparak insanlara yardımcı olmuyorsunuz dedim. ATM 'ye gidilmesi kadar önemli ise gitmeniz lazım diye saygısız bir şekilde cevap verdi B***  hanımefendi. Virüs vakalarının gün geçtikçe arttığı dönemde yetkililer çağrı ardına çağrı yapıyorlar. Ziraat Bankası ise insanları basit işlemler için şubeye veya ATM'ye yönlendiriyorlar. 

Oysa mobil uygulama ile şube yüklerini hafifletmek istiyoruz ama kafaları basmıyor. Bu ülkede şahsi menfaatleri için Kur'an ayetlerinin yorumları değiştirilirken siz ilkel uygulamanızda neden ısrar ediyorsunuz.

Kredi kartı limitimi yükseltmek istiyorum diyorum şubeye gıdım cevabı alıyorum. Çok ilkel teknolojiniz var çok!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 3 hafta önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler