05 Eylül 2013

Ziraat Bankası Döküman Alamadım!

Ziraat Bankası'na forumdan ulaşarak geçmiş 10 yıla ait kullanmış olduğum kredilerden alınan dosya masrafları ile ilgili bana dökümanların gönderilmesini istedim. Bana kimliğimle birlikte şubeye gitmemi yazmışlar. Bunun üzerine bende şubeye gittim. Durumu izah ettim. Bana sadece Erzurum şubesinden kullanmış olduğum krediler ile ilgili bilgi vereceklerini söylediler.

Bende kendilerine Bilecik şubesinden kullanmış olduğum krediler ile ilgili nasıl doküman alacağımı sorduğumda Bilecik şubesine gitmem gerektiğini söyleyerek beni oyalıyorlar. Buradan Ziraat Bankası görevlilerine sesleniyorum, 2013 yılındayız ve bir doküman almam için Erzurum'dan Bilecik'e gitmem gerektiğini söylüyorsunuz.

Ömer 73 Okunma

Cevaplar

  • Ziraat Bankası Temsilcisi05 Eylül 2013

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 444 00 00 www.ziraatbank.com.tr

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön