03 Nisan 2013

Ziraat Bankası Ankara'dan Ankara İçine 510 TL'lik EFT Ücreti!

Vadeli mevduatımın vadesi 1 nisan'da doluyordu, müşteri temsilcisine durumu aynı gün saat 10.32'de eposta ile bildirdim. Müşteri temsilcisi 14.27'de dönüş yaparak 32 ve 181 gün için faiz oranın % 7.25 olacağını söyledi. Ben de mevduatımı % 7.40 veren bir başka bankaya yatırmak niyetinde olduğumu söyledim.

Müşteri temsilcisi o zaman eft masrafı alırız dedi, ne kadar olduğunu sordum 260 bin için 510 TL ücret alıncağını söyledi. Bu fahiş ücret karşısında tepkimi gösterdim, bankanın ilan panolarında ve internet sitesinde eft ve havale masraflarının düşüklüğü reklam ediliyor, ama durum tam tersi. Üstelik bir de 16 tl hesap işletim ücreti kesmişler.

Oguz 89 Okunma

Cevaplar

 • Oguz 09 Nisan 2013

  Ziraatin ilgilenilmiş görüntüsü altındaki standart yanıtı aşağıdadır: Şimdi adamlar vadeli mevduata para gönderebilmem için vadesiz hesap açtırmamı şart koşuyorlar, sonra da o vadesiz hesaba haraç kesiyorlar pardon hesap işletim ücreti!!! Neyse dün itibariyle kendim ve eşimin ziraatteki bütün hesaplarını (internet dahil) kapattırdım, inşallah bir daha ziraate yolum düşmez... İlgide belirtilen şikayetiniz ile ilgili olarak yapılan değerlendirme sonucunda, Hesap İşletim Ücreti (HİÜ) TL/YP vadesiz mevduat hesapları aracılığı ile sunulan fiyatlandırılmamış hizmetlerin bedeli ve operasyonel işlem maliyetlerinin karşılığı olarak tahsil edilen masraf tutarı olup, Bankacılık sektöründe uzun süredir uygulanmaktadır. HİÜ Bankamızda da 31.03.2006 tarihinde hayata geçirilmiş ve konu ile ilgili duyurular Şubelere asılan afişler ve ücret komisyon tabloları, BDDK web sitesi (www.bddk.org.tr) ve Bankamız web (www.ziraat.com.tr) sitesinde duyurulmaktadır. 2013 yılı için Bankamızca belirlenen Hesap İşletim Ücreti; Kapsam dışında bırakılan hesaplar (maaş ödemesi yapılan hesaplar, otomatik/düzenli ödeme talimatı verilmiş olup son bir yıl içerisinde talimata konu en az bir adet ödeme gerçekleşmiş olan hesaplar) , ayrık olmak üzere 3 aylık vadesiz mevduat hesap ortalaması 800.-TL’den düşük olan TL hesaplardan, üç ayda bir (Mart, Haziran, Eylül, Aralık ay sonlarında) BSMV dahil 20.-TL, 3 aylık vadesiz mevduat hesap ortalaması 350.-USD’den düşük olan YP hesaplardan üç ayda bir BSMV dahil 7,5 USD olarak tahsil edilmektedir. Konuyu bilgilerinize sunar, esenlikler dileriz.

 • Ziraat Bankası Temsilcisi03 Nisan 2013

  Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 444 00 00 www.ziraatbank.com.tr

 • Oguz 03 Nisan 2013

  Evlere şenlik Ziraat Bankasından gelen yanıtı sizlerle paylaşmak isterim. Banka yetkilileri 1 saat içinde benim durumu incelemiş,analiz etmiş bir de yetinmemiş BDDK'nın sitesine bakımışlar:)) ama unuttukları birşey var, sitelerinde 30 bin için 2 tl, 150 bin 4 eft ücreti alınır diyor. yani vatandaşın da konuyu araştırabileceğinin farkında değiller. Neyse ben Ziraatteki tüm hesaplarımı ve internet bankacılığını kapattım, artık Ziraatte kalanlara kolaylıklar diliyorum. Bu arada hesap işletim ücretine hiç değinmemişler. Ziraatte para yatırmayın, yatırıyorsanız da mutlaka hesaplarınızı kontrol edin. Benden uyarması. İgilenilmiş görüntüsündeki, ilgisiz ve baştan savma Ziraat'in yanıtını takdirlerinize sunuyorum "İlgi: 03.04.2013 ve 1394_BYS13020821 sayılı bildiriminiz. İlgide belirtilen şikayetiniz ile ilgili olarak yapılan değerlendirme sonucunda, Bankamız, hizmetlerinin devamlılığı için kaynaklarını en etkin ve en verimli biçimde kullanmaya çalışmakta, bu çerçevede operasyon maliyetleri ve piyasa koşulları da dikkate alınarak verilen hizmetler karşılığında, müşterilerimizden komisyon ve masraf tahsil edilmektedir. Şikayetinize konu işlemlere ilişkin olarak ise, Bankamızca tahsil edilecek komisyonlara ilişkin tutarlar, Şubelerimizde, Bankamız internet sitesinde (www.ziraatbank.com.tr) ve BDDK (www.bddk.org.tr) internet sitesinde yer almaktadır.

 • Oguz 03 Nisan 2013

  Hesap numaramı, T.C. numaramı vs. geçtik, bari ilgili birim neresi, işlem hangi şubede yapılmış? bari onu sorun. Standart cevabı yapıştırın, ne güzel, şimdi şikayetimle ilgilenilmiş mi oldu:))

 • Ziraat Bankası Temsilcisi03 Nisan 2013

  Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 444 00 00 www.ziraatbank.com.tr

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön