sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Zebramo.com Üyeliğimi Askıya Aldılar!

Aykut Aykut24 Nisan 2017 17:15

Her şey on numara üye olurken alışveriş yaparken hiçbir sıkıntı yok ama bir satıcı ile sıkıntı yaşadım ufak bir dalaşma sonucu araya site görevlisi girdi ve haklı olduğum halde bana dikkatli olmam gerektiğini söyleyince onla da ufak bir sürtüşme oldu. Olay da aslında sonrasında başladı satıcı işlemi iptal etti ücret iadesi olmadan da üyeliğimi askıya aldılar ve 14 günü geçkin süredir paramı iade etmediler ve etmiyorlar. En az 20 kere mail attım, dönüş olmadı dönüş yapmıyorlar. Herhangi bir bir iletişim adresleri yok. 1 hafta sonra avukat yoluyla girşimlerde bulunacağım. 40 liramı aldılar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Aykut 04 Ekim 2018 10:48

Merhaba. Daha önceainde yaşadığım sıkıntıda size ulaşmayı çok denedim. Ama sizden hiçbir şekilde olumlu-olumsuz dönüş sağlanmadı. Şimdilerde alışveriş yapmak için girdiğimde hep vazgeçiyorum. Benim adıma kötü bir deneyimleme oldu. Özetle açıklamak gerekirse; uygulama içinde yaşanan problemleri çözümleme maalesef çok yetersiz.

Zebramo Logo Zebramo 04 Ekim 2018 10:04

Merhabalar Aykut Bey, Her türlü talebinizde, uygulama içerisinden Yardım Merkezi aracılığıyla ya da [email protected] üzerinden eposta yolu ile bize ulaşabilirsiniz. Zebramo Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler