03 Aralık 2018
#11239752

Zebramo.com Sipariş İptali Yapmıyor!

3 gün önce Zebramo.com web sitesinden bir sipariş verdim. Siparişi verdiğim an üründe defo olduğu yazısını fark edip hemen iptal etmek istedim. Anında hem satıcıya hem de Zebramo'ya mail attım. Bana sipariş iptali yapamadıklarını, satıcı ile anlaşmam gerektiğini söylediler. Tüketici Hakları gereği sipariş kargo bile edilmemişken sipariş iptali yapabileceğimi belirtsem de bana aşağıdaki şekilde bir mesaj gönderdiler. Satıcı mesajlarıma cevap vermedi ve emrivaki ile bugün ürünü kargoya verdiler.
Bu nasıl bir sistemdir ki aldığın ürünün siparişi iptal edemiyorsun ve almaya zorlanıyorsun.
Bana yazılan mail de aşağıdaki gibi hepsini şikayet edeceğim, hem firmayı, hem satıcıyı hem de bana yardımcı olmayan temsilcileri.


M**** Hanım, uygulama kurallarımız gereği gönderim süresi ürünün satın alındığı tarihten sonra 3 iş günüdür. Bu süre henüz geçmediği için direkt olarak siparişi iptal edemiyoruz. Satıcı ile anlaştıktan sonra bize yazarsanız hemen iptalini sağlayabiliriz. Satıcı yanıt vermiyor ve gönderim yapılmıyor ise 3 iş günü sonunda bize ulaşmanız halinde işlemi iptal edebiliyoruz.

Merve Merve 1.265 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Zebramo Temsilcisi09 Aralık 2018

    Merhabalar Merve Hanım, Konu hakkında Yardım Merkezimiz üzerinden tarafınıza bilgi aktarılmıştır. Her türlü talebinizde, uygulamamıza kayıtlı email adresinizden, [email protected] adresine mail göndererek bize ulaşabilirsiniz. Zebramo Ekibi

Ziyaretçi Yorumları