Toplam çözüm sayısı
..
Zebramo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yuliya'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Zebramo.com Müşterilerini İhmal Ediyor

1605görüntüleme
Yuliya
Yuliya 17 Nisan 2018 15:58

Zebramo konusunda şikayet yaz yaz bitmiyor ama değişen de hiçbir şey yok! Bu sefer 2 şeyden şikayetçiyim! 1. Sebepsiz ürünümü neden kaldırıyorsunuz yayından? Yok efendim açıklamalı mail atmışlar ama mailin içeren hiçbir sebep geçerli değildi benim ürünüm için! 2. Siparişi iptal etmenizi rica ettim onu da edemediniz çünkü çok geç cevaplıyorsunuz. Müşteriler o kadar önemsiz ki sizin için cevabınızı gecenin vaktinde de yollayabiliyorsunuz! Veya 24 saat sonra yolluyorsunuz. Bu mu yani? Sizin müşteriye karşı daha dikkatli olma vakti geldi sanırım. Bu tür satışlarda bir tek siz yoksunuz.

Yuliya
Yuliya17 Nisan 2018 15:58

Zebramoda aldığım ürün 3 iş günü içinde gönderilmediyse alıcının iptal etme hakkı varmış. Bende bu hakkımı kullanmak istedim çünkü bekle bekle ürün kargolanmadı bir türlü. Fakat iptal etme tuşu olmadığı için Zebramo ekibine yazmak zorundaydım. Neyse yazdım. Ama cevabını bekle bekle bekle bitmedi. O sırada satıcı ürünü kargoladı. Pardon da Zebramo ekibi siz bir mesaja 7 saat sonra değil de daha kısa bir süre içinde cevap veremiyor musunuz? Sizin işiniz bu değil mi? 7 saat bekletmek nedir?

Yuliya
Yuliya26 Nisan 2018 20:43

Şu Zebramo destek ekibi siz ne için varsınız acaba? Size bir mesaj yazıp 10-15 saattır cevabınızı bekliyoruz. Zaten cevap vermenize gerek kalmıyor siz eve gidin en iyisi çalışmayın 

Yuliya
Yuliya27 Nisan 2018 09:27

Zebram’nun iletişim şekli gittikçe daha da beter oluyor çünkü cevap vermiyorlar! Yaz yaz nafile cevap yok. Merak ediyorum sevgili Zebramo destek ekibi, işinizi yapmaya ne zaman başlarsınız? Sizin işiniz destekse aniden cevap vermeniz lazım! Dünyayı mı kurtarıyorsunuz benim gibi sıradan insanlara vaktınız yok? Bir maile 20-24 saat cevap beklenir mi? Eskiden tıkır tıkır cevaplıyordunuz son zamanda ne değişti? Havanız mı?. Şikayetlerim bitmez bu ihmal durumu değişene kadar usanmadan yazacağım!

Yuliya
Yuliya27 Nisan 2018 22:55

Zebramo destek ekibiye ulaşmak o kadar zor ki! Ürünün İade süresi 3 gün ama destekten cevabın gelmesi 1-2 günü alıyor. Nasıl olacak bu iş? Biraz saygı biraz emek verseniz fena olmaz! 10 saat önce iade gönderim kodunu istedim hala gelen bir şey yok! Eğer o kadar yoğun olup yetişemiyorsanız birkaç eleman daha alın zaten işsizlik durumu ortada.

Yuliya
Yuliya28 Nisan 2018 18:06

Zebramoda satın aldığım ürünü iade edeceğim. Bütün detayları Zebramo tarafından ayarlanması gerekiyorken satıcıyla kendim anlaştım zebramonun bana iade kodu vermesi lazım sadece onu da yapamıyorlar! Cevap dahi vermiyor bu destek ekibi! O kadar çok meşgülsanız o zaman müdürünüz gelsin cevaplasın müşterinin sorularına! Bu nasıl saygısızlık nasıl bir ihmal! ?

Yuliya
Yuliya29 Nisan 2018 11:19

Ben şikayet yazmaktan bıktım Zebramo ekibi bu şikayetleri okumsktan bıkmamıştır! Zebramo için yazdığım şikayetleri başka hiçbir firma için yazmamışım! Bu kadar sorumsuzluk olamaz! Bu kadar cevap vermeyen ve müşterilerinden kaçan bir firma görmedim! Kaç gün ığraştığım ve bayram kadar ender cevap alabildiğim İade meselem çözülsün zebramoyu bir daha kullanmayacağım. Destek ekibi hiç ama hiç cevap vermiyorlar işte müşterilere verdiği değer ortada! Pes!

Zebramo Logo
Zebramo25 Temmuz 2018 09:13

Merhabalar, Yardım Merkezimize ulaşmakta yaşadığınız gecikme için çok üzgünüz. Şu anda gelen mesajlara çok kısa bir süre içerisinde yanıt veriyor ve destek oluyoruz. Her türlü talebinizde uygulama içerisinden ya da [email protected] adresine eposta göndererek bize ulaşabilirsiniz. Zebramo Ekibi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile