Toplam çözüm sayısı
..
Zebramo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Basak'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Zebramo.com İsimli Uygulamadan Şikayetçiyim

1772görüntüleme
Basak
Basak 03 Haziran 2017 19:15
Çözüldü Çözüldü
Basak'ın Teşekkür Mesajı
“Çözemeyecekleri boyutta komplike bir durum haline gelebildiği için Teşekkürler. Tersinden düşününce bu da Başarı.”

Zebramo isimli alışveriş yapılan uygulama alınan ürün nasıl bir ürün olursa olsun 14 gün mutlak bir iade süreci hakkı olduğunu alıcının savunuyor satıcıların devamlı suistimalci alıcılar tarafından mağdur edilmesine dönük bir sistemde çalışıyor. Oysa ilgili yasaya göre 14 gün iade hakkınız satın aldığınız her üründe yok mesela elektronik eşyalarda, mesela iç çamaşırı, kozmetik vesaire gibi... İki adam satmış olduğum elektronik eşyayı yani hassasiyeti olan elektronik eşya kapsamında fotoğraf makinesini satın aldı ve keyfince yeterince kontrol edemedim olarak makineyi kullanmaya devam ediyor satışa onay vermek yerine site yönetimi 14 gün içerisinde koşulsuz iade hakkı var diyor ama ürün bozuk iade edilse mahkemeye ver beni ilgilendirmez diyor. Böyle bir sistem olamaz şikayetçiyim.

Basak
Basak03 Haziran 2017 19:26
Zebramo.com İsimli Uygulamadan Şikayetçiyim
Zebramo.com İsimli Uygulamadan Şikayetçiyim

Bu çifte standardı açıklamanız gerekecek önce sonra benzer durumu yaşadığım üzere benim konum üzerine bir açıklama yapmak zorunda kalacaksınız!

Basak
Basak04 Haziran 2017 12:49

Aşağıda görsel olarak paylaştığım iki şikayetten görebileceğiniz üzere aynı şartlarda farklı, kafasına göre, son derece hukuktan ve haktan uzak, kendilerince hoşlanmadıkları üyeler ve sevdikleri üyelere farklı standartlar gözetip hiç çekinmeden insanları mağdur eden ya da koruyan bir uygulamadır Zebramo. Asla tercih etmeyiniz. Aynı şekilde bana da üründe önceden belirtilmemiş hiçbir hasar yokken bahanesiz iade hakkı var alıcının olmuştur ve beni mağdur etmiştir. Lütfen her iki şikayette de adı geçen sorunun son derece aynı oluşu ama alınan kararın son derece birbirinden alakasız olduğunu okuyun. Kendilerinden şikayetçiyim gazeteye de vereceğim bunları ve BİMER e de bildirdim zebramonun asıl sahibine de bildirdim, Tüketici Hakları'na da bildirdim.

Basak
Basak07 Aralık 2017 13:39

Çözemeyecekleri boyutta komplike bir durum haline gelebildiği için Teşekkürler. Tersinden düşününce bu da Başarı.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile