05 Ağustos
#12381121

Zebramo.com Firmasının Şikayetlere Müdahil Olmaması

Zebramo firmasından yaptığım alışverişte kırık ürün gönderildi. Firmaya bildirdiğimde ise beni satıcı ile anlaşmaya aksi takdirde kırık malı almaya yönlendiren bir mail geldi. Buna neden olarak da Zebramo, kargo için kırık tutanağının olmaması bahanesini gösterdi. Kırık ürün gönderen kişi iadeyi kabul eder mi?


Kırık parça üzerinde eski bant izlerinin olmasını söylememe ve belgelememe rağmen firma buna yanaşmadı. Satıcı "S** a***" ise elinde sağlam resimler olduğunu iddia etmesine rağmen ne resimleri paylaşıyor ne kırık ürünün resmini alabilmek için bir irtibat no. Paylaşıyor ve dürüstlükten dem vuruyor. Bir de sonunda malum cümle: dilerseniz yasal yollara başvurabilirsiniz. " kendini aracı platformu olarak tanımlayan Zebramo firması yanıltma işlemlerine ortak olmaktadır.


Güvenli alışveriş yalnızca art niyetli alıcı ve satıcılar için güvenli görülmektedir. Olası şikayette şikayet edilen taraf ile anlaşılmasını salık vermek ve Herhangi bir şekilde müdahil olmamak bunu gösteriyor. Şu halde milyonlarca insana hitap etmeyi hedefleyen bir platformun ömrü ne kadar olacaktır.


Buradan satın aldığınız ya da sattığınız ürünler için firmanın sorumluluk kabul etmediğini aklınızda tutup siteyi o şekilde kullanmanızın mağdur olmamanız için oldukça önem arz ettiğini bilerek davranmanızı önerir.

Mahmut Mahmut 2.362 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları