Toplam çözüm sayısı
..
Zebramo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Zebramo.com Bilgi Vermeden Ücret İadesi Gerçekletirmiş

4.147görüntüleme
Adnan
Adnan 18 Nisan 2019 15:51

Zebramo'da satıcıyım. İki farklı müşteriye ürün sattım iade etmek istediklerini beyan ettiler, tamam dedim. İade için Zebramo'nun kendi sisteminde kayıtlı olan adresim var Yurtiçi Kargo ®'ya ait bir şube adı alıcılara oraya göndermelerini belirttim. Her ikisine de tamam dediler ama kargolar gelmeyince alıcılara kargoları sordum. PTT ile gönderdiklerini belirttiler. Onlara PTT ile elinizde adres olmadan nasıl gönderdiniz dedim, sistemde Yurtiçi Kargo adresim var dedim bir şey demediler.

İki müşteri de ürünleri PTT 'ye vermişler, adımı soyadımı yazmışlar, bulunduğum ilçeye göndermişler. Üzerinde adres yok tabi gönderi kodu ile baktım ürünler bulunduğum ilçeye gelmiş ama adres olmadığı için merkez ile dağıtım merkezine iade edildiği söylendi. Müşterilerime durumu ilettim ama aradan günler geçti kargodan haber yok, ben de Zebramo sistemine baktım Zebramo bana bilgi vermeden ücreti alıcılara iade etmiş.

Ben ürünü teslim almamışım ama Zebramo bana bilgi vermeden ücret iadesi gerçekletirmiş. Bugünden beri Zebramo ile yazışma yapıyorum, bizi ilgilendirmez Tüketici Hakem Heyeti'ne gidin diye kendilerini bu in için den çıkartmak istiyorlar şu an ne ürünler elimde ne de ücreti.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler