sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Zebramo.com  Alışverişinde Enteresan Durumlar, Alıcı Mağduriyetleri

Ali Ali26 Mart 2018 09:20

Zebramo'daki bir satıcıdan satın aldığım ürün satıcının sattıktan sonra düşük fiyata verdim endişesi ile kargoya vermeden beni türlü bahanelerle oyalayıp (hastayım hastanedeyim, satmadan önce yeni ürün almam lazım v. b.) 1 ay boyunca bekletmesini Zebramo yetkilileri ile izledik.

Zebramo'nun tek önerisi alış işlemini iptal etmek bunun dışında satıcının bu keyfi davranışı caydırıcı herhangi bir yaptırımı olmadı. Bu süreçte satıcı bana göndermediği ürünü satış işlemini iptal etmeme rağmen yeniden ilana koyup belli bir ücret farkı (17 TL gibi) ile tekrar satmasına müsaade edildi.

Zebramo'da satış işlemleri bazen olabilir insan halidir vazgeçebilir ancak bu keyfi olarak yapılamaz. Satıcı sattıktan sonra cayamaz cayıyor sa ciddi yaptırımı olması lazım. Alıcıların mağdur edilmesinin önlenmesini tarafımın mağduriyetinin çözülmesini istiyorum. Zebramo güvenilir diye düşünmüştüm.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Zebramo Logo Zebramo 27 Temmuz 2018 13:29

Tekrar Merhabalar Ali Bey, Konuyla ilgili tarafınıza ulaşılarak gerekli bilgiler aktarılmıştır. Her türlü talebinizde, [email protected] üzerinden eposta yolu ile ya da uygulama içerisinden Yardım Merkezi aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Zebramo Ekibi

profile-icon Ali 18 Haziran 2018 16:52

Ne kadar süre oldu hiçbir yetkili ne cevap verdi ne dönüş yaptı. Bunu bilin alışveriş yaparken 2 kere düşünün.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler