Zebramo Müşteri Temsilcisinin Haddini Aşması Durumu!

Gökhan Gökhan19 Mart 02:06

Zebrano adlı alışveriş sitesinde bir ürüne yorum yaptım. Yorum, ürüne ait olup, yayınlayan kişiye bir hakaret ya da benzeri bir durum içermemektedir. Tamamen kişisel fikrimdir. Ürünü yayınlayan kişi ise benim yorumumda kendisine bir hakaret ya da aşağılama olmamakla beraber tarafıma aşağılayıcı ve küçük düşürücü mahiyette ''densiz'' şeklinde hitap etmiştir ve akabinde tarafımı tehdit etmiştir. Konuyu derhal Zebrano'nun müşteri hizmetleri departmanı ile yazılı olarak paylaştım ve hakaret eden kişiden şikayetçi oldum. 

Tarafıma verilen cevap ise tam bir felakettir. Cevapta ey***a rumuzlu müşteri temsilcisi 19.03.2020 tarihi saat 01.12'de tarafıma verdiği cevapta, tahrik eden yorumu benim paylaştığımı, yani bir diğer tabirle hakareti hak ettiğimi, bu sebepten ötürü de tarafıma yardımcı olamayacaklarını beyan ettiler. Konu da kısaca şudur: Bir satıcı 15 temmuz ile ilgili bir ürünü satışa koymuş ve hatıra parası olarak başlıklandırmıştır. 

Ben de yorumum da "kontrollü darbe hatırası mı? " ifadesini kullandım. Öyle ya hatıranın yorumlanması kişiden kişiye değişir. Akabinde ilgili satıcı tarafıma hakaret ve tehditte bulunarak "densiz" demiş, hemen akabinde de "şehitlere saygı duyacaksın, haddini bil, fikirsizliğini kendine sakla, zebrano'ya şikayet" yazarak ardı ardına birçok kez tehdit ve hakaret eyleminde bulunmuştur. Mağdurum ve şikayetçiyim.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Gökhan 25 Mart 12:35

Aradan yaklaşık 1 hafta geçti ne tarafımı arayıp özür dileyen var ne de şikayete cevap yazan. Bu kadar iletişimsiz bir firmaya çok ender rastlanır.

profile-icon Gökhan 19 Mart 20:49

Ayrıca konu hafife alınacak bir konu da değildir. Sosyal tarafları vardır. Ürünü satışa koyan kişi 15 Temmuz'u kutsamakta ve tarafıma saldırmaktadır. Hadi benim için 15 Temmuz kutsal değil varsayalım, kendisi için de çok kutsal ve dokunulmaz varsayalım. İnsan kutsalını 950 TL'ye bir alışveriş sitesinde satışa çıkarır mı? Bunlar, üzerinde durulması, düşünülmesi gereken hususlardır.

profile-icon Gökhan 19 Mart 20:40

İlgili firma çalışanının tarafıma verdiği yanıtın ekran görüntüsü ekte yer almaktadır. İlgili çalışan bu tür siyasi yazışmalar yapmanız yasaktır demektedir. Oysa ki üyelik sözleşmesinde böyle bir madde yok. Sözleşme haricinde sitelerinde yer alan Kural ve Davranışlar bölümünde de siyasi görüş bildiremezsin diye bir madde de yok. Genel Ahlak Kurallarının Aşılması adlı bölümde de küfürlü ve argo kelimeler kullanamazsın denmiş ki, karşı taraf tam da bu maddeyi içine alan "densiz, fikirsiz" sözcüklerini kullanmıştır. Kaldı ki tekrar üstüne basarak belirtiyorum, bu örnek, ilgili site için de bir milad teşkil edebilir. Siyasi içerikli bir ürün satışa konuluyorsa buna yapılacak yorum da siyasi olacaktır. 15 Temmuz hatırası adı altında satışa konan bir ürüne çok doğal olarak da bir kişi "Ne hatırası, kontrollü darbe hatırası mı? " diyebilir. Siyasi içerikli bir ürünü satmaya çabalayan kişi de en baştan böyle bir yorum geleceğini hesap edebilmeli ve bu öngörü ile ürününü satışa koymalıdır. Site yöneticisi de böyle bir durumda dönüp ilan sahibine "Siyasi içerikli bir ilana, siyasi içerikli bir yorum gelebilir, hayatın olağan akışı da bunu gerektirir" diyebilmelidir. Tarafım ile yazışmayı yapan ilgili müşteri temsilcisinden şikayetim devam etmektedir. İlgili firma tarafıma halen geri dönüş yapmamıştır.

np_image2 Ekli Görsel Var
profile-icon Gökhan 19 Mart 19:56

İlgili kendini bilmez firma, aradan 24 saate yakın zaman geçmesine ve konuyla ilgili mutlaka tarafıma dönüş yapılmasını istememe ve siteniz aracılığı ile de tekrar konunun kendilerine şikayet olarak bildirilmesine rağmen tarafıma dönüş yapmamışlar ve mağduriyetimi gidermemişlerdir. Üstüne üstlük ilgili ürüne yapmış olduğum yorumu da rızam dışında silmişlerdir. 41 yaşındayım, 20 yıla yakın süredir bankacılık yapmakta, Türkiye piyasasını son derece iyi bilmekteyim. Bu kadar saygısız, ciddiyetten uzak, müşteri memnuniyeti yönetimini hiç mi hiç beceremeyen bir firma daha görmedim. Çözülen şikayet oranları sadece %13. Bir çağrı merkezi numaraları dahi yok, arayıp derdinizi ileteceğiniz biri yok, muhatap yok. Sistem üzerinden yazıştığınız ve müşteri ile nasıl konuşulacağını bilmeyen, kuvvetle muhtemel tabir yerindeyse donanımsız düşük profilli birkaç çalışan ile bu işleri sürdürmeye çalışan bir firma. Tekrar aracılığınız ile tarafıma geri dönüş yapılmasını, özür dilenmesini ve tarafıma hakarette bulunan kendini bilmez zat ile ilgili ivedilikle işlem yapılmasını talep ediyorum.

profile-icon Gökhan 19 Mart 02:24

İlgili müşteri temsilcisi devam eden yazışmamızda siyasi içerikli görüş demeye devam etmekte ve tarafına verdiğim şu cevaptan sonra iyice köşeye sıkışmakta ve konuşmayı sonlandırmaktadır. Kendisine şu cevabı verdim: Siyasi içerikli bir ürünün satışına izin veriyorsanız, yorumuna da izin vereceksiniz. Satışa konan ürün örneğin kedi maması ya da kedi tuvalet kabı olsa buna siyasi bir yorum yapılabilir mi? Hayır yapılamaz. Öyleyse neymiş? Siyasi içerikli bir ürün satışa koyuluyorsa doğal olarak buna yapılacak olan yorum da siyasi içerikli olacaktır.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler