Zara Hatasını Kabul Edip Değişimi Yapmadı.

Gülsüm Celap G. |

Ankara Taurus'dan almış olduğum skiny tarzı yırtık jean pantolonumu bollaşıp ağ ve basen kısmından düşmesi nedeniyle incelenmesi için geri getirdim. İnceledikten sonra hiç bir sıkıntı olmadığını söyleyip geri vermek istediler. Kendilerine skiny pantolonu ilk defa giymediğimi diğer marka pantolonlarımda böyle sıkıntı yaşamadığımı söyledim ve tekrar incelemeye aldılar.

Kendi egoları nedeniyle ve kendilerini müşteriye ezdirmemek adına açıldığından beri milyarlık alışveriş yaptığım mağaza müdürleri bana üründe hiç bir sıkıntısı olmadığını söyledi. Ancak bel kısmından daraltma yapılabilir dediler. Hata kendilerin de değilse bu ürünün tadilat masrafını neden Zara karşıladı? Ürünümün değiştirilmesini talep ediyorum.

Etiketler :

Kumaş-Deri vb. Malzeme Ürün İade / Değişim

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Gülsüm Celap G.
    21 Ocak
    10:12

    Şikayet ile ilgili Zara tarafından arandım. Ama maalesef ki telefondaki bayan da değişim olamayacağını söyledi. Jeanlerde bollaşma olabileceğini söyledi. Kendisine hafif bollaşma tüm pantolonlarda olur ama bu pantolonun modeli değişti dedim. Ağı resmen dizlerime kadar indi. Şimdi bir daha Zara dan pantolon almak mı asla!