28 Ağustos
#12496932

Zafoni Yine Mağdur Etti

Daha önce de aynı sorunu yaşadım. Sorunun anında banka sürecini beklemeden hesabıma ödemeyi yaptılar diye davayı açmaktan son anda işlemleri iptal etmiştim ama bugün ürün yine hatta konuştum kargo bugün yola çıksın diye. Tamam dediler. Öğleden beri mesajlara bakan yok sürekli çevrim içi gözüküyorlar. Kargo verilmemiş ürünler. Sistemde de hala kargo bekliyor gözüküyor.


Lafa gelince taşınma sürecindeyiz diyor. Taşınma sürecindeyken sipariş alıp onaylamayı biliyorsunuz? Adliyeden bu firma ile ilgi soruşturma başlattırıp dava açacağım. Tüm süreci yakından takip edeceğim gerekirse böyle yalan beyan veren firmayı
aramak medyaya yansıtabiliriz.

Erol Erol 933 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Erol20 Eylül

    Bugün saat 16.39 civarında WhatsApp'tan bana mağduriyetimin hala devam edilip edilmediği soruldu. Ve konunun nereye taşındığını söyledim. Üyelik iptal sonra kargoyu bile kafanıza göre iptal edip mağduriyetimi mi soruyorsunuz. Dava sürecinin hızlı şekilde ilerlenmesi için İstanbul'dan başlatacağım bu yüzden bu süre zarfında yaşadığım tüm sorun ve mağduriyetlikler kayıtlarımda mevcuttur.

  • Zafoni Temsilcisi17 Eylül

    Erol bey sorun çözüme kavuşturuldu , anlayışınız için teşekkür ederiz, saygılarımızla

  • Erol28 Ağustos

    Çözüm sağlandı.

Ziyaretçi Yorumları