Yurtiçi Kargo'nun Kaybettiği Ürün!

Hakan Hakan 6 yıl önce

Yurtiçi Kargo ne işe yarar? Müşteri ürünlerini kaybetmeye yarayan, güzide kargo firmalarından biridir kendileri. Ayın 26. 11. 2013 ürünü teslim ettik derler. Teslim formunu gönderin telefona cevap veren yok nasıl bir şube ise. Kurumsal firmaya internet sitelerinden şikayet yazarsınız ayın 03. 12. 2013 tarihinden 06. 12. 2013 call center E** (Sicil numarasını vermeyen agent ) diye bir bayan döner şikayetinizi bir şubeye ilettik der.

Sonuç yok tabi ki. 09. 12. 2013 arasının ve size en yakın sürede dönülecek der. Beklemeye devam sonsuz döngüye girer beklersiniz. Neden Yurtiçi Kargo parasını alıp hizmeti vermiyor? N** A** denen agent saygısız, aynı firması gibi.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Hakan 6 yıl önce

Yurt içi kargo müşteriyi arayıp aynı şeyleri söyleyemeyi gerekli işlemler yapılmış olarak görüyorsa, kesinlikle bu görüşünü değiştirmeli. Çünkü yapılan bir şey yok ortada bir sonucç hala yok. Kargom teslim edilmiş mi kayıp mı bunu bile bilmiyorlar. Sadece bizim elimizde teslim formu var . Ama arşivlendi bulup tarafınıza göndereceğiz cümlesi dışında ortada, somut bir durum yok. Kısaca ayın 26.11.2013 beri kargom kayıp.

Yurtiçi Kargo Logo Yurtiçi Kargo 6 yıl önce

Müşterimizin şikayetinin çözülmesi konusunda gerekli işlemler yapılmış olup, müşterimize sorunun çözümüne yönelik açıklama yapılmıştır. Saygılarımızla, Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler