14 Ocak
Yorum Yap
#11445798

Yurtiçi Kargo Ürünümü Yanlış Şubeye Yönlendiriyor!

İnternetten yapmış olduğum alışverişte ürünü Yurtiçi Kargo ile gönderiyorlar. 2 Defadır Çıkış şubesinde yapılan hatalar sebebiyle ürünüm farklı şubeye yönlendiriliyor. Bu durum sebebiyle 1 gün içinde teslim edilmesi gereken kargo tarafıma 3-4 günde ulaştırılıyor.


1. Sinde Yanlış Şubeye yönlendirilen kargo doğru varış şubesine transfer edilerek gecikmeli olarak benim çok defadır çağrı merkezini arama çabalarım sayesinde 3 günde teslim edilmiştir. Bugün yine tarafıma gönderilen teslimatta varış şubesi olarak alakası olmayan başka şubeye yönlendirilmiştir.


Çağrı merkezini aradığımda ürünün araca yüklendiğinden yardımcı olamadıklarını söylediler. Böyle bir saçmalık olamaz. Kargoyu istediğim yer Sarıyer teslimatın yönlendirildiği şube Şişli şubesi hiç alakası olmayan bir şubeye yönlendiriliyor. Ve Yurtiçi Kargo'nun hatası yüzünden müşterinin mağdur edilmesi söz konusudur. Mağduriyet giderilmek adına herhangi bir girişim gösterilmemiştir. Aynı sıkıntılı durumu 2 defadır yaşıyorum. Gerekli mercilere şikayetimi ileteceğim. Ürünümün belirtilen standart teslimat gününde teslim edilmemesi durumunda İstanbul Ticaret Odası'na şikayetlerimi bildireceğimi beyan ederim.

Hakan Hakan 188 Okunma

Cevaplar

  • Yurtiçi Kargo Temsilcisi2 g

    Çözüme yönelik işlemler gerçekleştirilmekte olup,müşterimize telefon no bilgisi üzerinden geri bildirim yapılmıştır. Saygılarımızla Yurtiçi Kargo Servisi AŞ Müşteri İlişkileri

  • Yurtiçi Kargo Temsilcisi14 Ocak

    HAKAN E. Değerli Müşterimiz ; Talebiniz ilgili birimlerimiz ile paylaşılmış olup, en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla Yurtiçi Kargo Servisi AŞ

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler