Yurtiçi Kargo Ürünümü Başkasına Teslim Etmiş

İlknur İlknur18 Şubat 12:03

Yurtiçi Kargo son 3 aydır asla kargolarımı getirmiyor. Teslim edilmiş gibi gösteriyor ya da adres sorunu diyerek bana ulaştırmıyor ve asla muhatap bulamıyorum. İnternet üzerinden alışveriş yapmamın sebebi zaman kazanmak gidip şubeden kargomu almam zaman kaybı demek müşteri hizmetleri sonuca ulaştırmıyor.

En son kargomu teslim etmiş AMA bana değil notlu alıcısına teslim edildi diye sisteme düşülmüş. Arıyorum gelmişler AMA ben yokmuşum. Asla bir not yok ve son 4 gündür evdeyim akşam 6'ya kadar bekliyorum. Küçük oğlum var çocuk evde sıkılıyor. Getirmiyorlar yada başkasına teslim ettik. Diyorlar evde bulamadık vs. Vs.

Cevaplar

profile-icon İlknur 18 Şubat 17:53

Şubeye gittim kargom şubede de yok.

Yurtiçi Kargo Logo Yurtiçi Kargo 18 Şubat 16:08

Çözüme yönelik işlemler gerçekleştirilmekte olup,müşterimize telefon no bilgisi üzerinden geri bildirim yapılmıştır. Saygılarımızla Yurtiçi Kargo Servisi AŞ Müşteri İlişkileri

profile-icon İlknur 18 Şubat 12:24

Gidip kargomu kendim almalıymışım çözüm buymus kargom kayboldu veya başkasına teslim edildiyse yani ortada yoksa kargomun karşılığını tanzim edecekmişim.

Yurtiçi Kargo Logo Yurtiçi Kargo 18 Şubat 12:17

İlknur Kiraz B. Değerli Müşterimiz ; Talebiniz ilgili birimlerimiz ile paylaşılmış olup, en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla Yurtiçi Kargo Servisi AŞ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler