sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Yurtiçi Kargo Teslimat Ve Yalan Beyan!

Hale Hale22 Kasım 2019 01:22

10 Kasım 2019 tarihinde Trendyol 'dan verdiğim; 11-20 kasım arası teslimatı yapılması gereken siparişim, tarih 22 kasım olmasına rağmen halen elime ulaştırılmadı. Ulaştırılmadı diyorum, çünkü Yurtiçi Kargo Beykent şubesi tahmini teslim tarihi 14 kasım olan siparişimi; ilk önce kendime teslim edilmiş gibi kargo takip bilgisi girmiştir. İlgili şubeyi aradığımda (05536**4120) yanlışlıkla teslim bilgisinin girildiğini gayet lakayıt bir tavırla söylemiş ve dalga geçer gibi eğer canı isterse saat 18:00 ya da 19:00 dan sonra siparişimi getirebileceğini söylemiştir.

Bu durumu Yurtiçi Kargo çağrı merkezini arayarak, 1599122 numaralı kayıt ile şikayet olarak bildirdim, en kısa sürede geri dönüş yapılacağı bilgisini aldım. Bu arada şikayetime de hala cevap yok ve cevap alabilmek için 3 kez daha aradım ve beklemem gerektiği söylendi hala da bekliyorum.

Ne hikmetse şikayet kaydımdan sonra bir de siparişime iade isteği girildi. Ama ne iade edebiliyorlar ne de gelip teslim edebiliyorlar. Şikayetime geride dönüş de yapamıyorlar. Koskoca Yurtiçi Kargo'nun ilgili birimi 1 haftada şikayete geri dönüş yapamıyorsa, Beykent şubesi teslimatını nasıl yapsın! Yani kimi kime şikayet edersin; ne demişler balık baştan kokarmış. Bir daha mı Yurtiçi Kargo asla! Yurtiçi Kargo'yu kullanan firmadan bile koşarak kaçarım!

Yurtiçi Kargo gelmeden teslim edildi yazar, iade talebi olmadan iade yazar, şikayeti alır ama gerisi kalır. Her şeyi yapar ama teslimat yapamaz!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Hale 25 Kasım 2019 10:15

Evet siz benimle irtibata geçene kadar kargom iade oldu... Ne denir ki daha? Hakkımı gasp edenlere ve buna çözüm bulamayanlara hakkımı helal etmiyorum

np_image1 Ekli Görsel Var
profile-icon Hale 22 Kasım 2019 10:05

Zaten 1 haftadır şikayet talebim çağrı merkezinizde mevcut. Oradan aldığım cevapta ilgili birimlere ilettik, en kısa sürede iletişime geçeceğiz şeklinde! Ama bu durum benim mağduriyetimi çözümlemiyor. Bu yaşanan durum hak gasp etmek değil midir?

Yurtiçi Kargo Logo Yurtiçi Kargo 22 Kasım 2019 09:05

Hale AVCI Değerli Müşterimiz ; Talebiniz ilgili birimlerimiz ile paylaşılmış olup, en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla Yurtiçi Kargo Servisi AŞ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler