08 Kasım
#12930921

Yurtiçi Kargo Şubesinin Hazırladığı Kargo

06.11.2019 tarihinde tarafıma gönderilmesi için Yurtiçi Kargo Yüksekova Şubesine yakınım tarafından 3 adet parfüm teslim edildi. Şubeye teslim edildiğinde parfümü göndermek hususunda bir sıkıntı yaşanıp yaşanmayacağı soruldu. Kırılma, dökülme vesaire gibi durumların olabilme ihtimalini sorup, kendilerinden kendileri paketlemeleri halinde herhangi bir sıkıntı yaşamayacağımızı dair temin almış olmamız sebebiyle şubeye teslim edildi ve kargosu Yurtiçi Kargo Yüksekova Şubesi tarafından hazırlandı.


Kargoyu hazırlarken parfüm kutularını havalı poşete koyduktan sonra büyük gelen kısımlarını bantlamadıklarından, dik konması gereken kutuları yatay koyduklarından ve kapladığı alandan çok büyük miktarda boşluk olacak büyüklükte bir koliye konulduğundan, kolinin de içindeki boşluk kısımları desteklenip kutular sabitlenmediğinden koliyi teslim aldıktan sonra Serik şubeden gelen kurye eşliğinde açtığımızda havalı poşetlerden birinin içine parfümün neredeyse tamamının dökülmüş olduğunu, öyle ki; transfer esnasında, şişe parfüm içerisinde adeta yüzdüğü için şişenin üzerindeki baskısının dahi çıktığını gördük.


Parfüm kutusunun da havalı poşetten çıkarttığımızda parçalara ayrılmış olduğunu gördük. Diğer iki parfümde de dökülmeler mevcut ancak birinin şişesinin tamamı boşalmış diyebiliriz. -Bir parmak kalınlığında kullanılabilecek parfüm kalmış. -Serik şubesinden gelen kurye ile durumla ilgili tutanak da tuttuk. Kargo hizmeti alırken özellikle ambalaj hizmetinden de ücret ödeyerek yararlanmış olmamıza rağmen yaşadığımız aksaklığın görsellerinin tamamı ektedir. Yurtiçi Kargo, şube çalışanlarına kargonun nasıl hazırlanması/nasıl hazırlanmaması hususunda eğitim vermiyor mudur? Bu işle iştirak etmeyen birisi olarak kolinin büyük olması durumunda boşluklarının doldurularak içerisindeki ürünün/ürünlerin desteklenmesi gerektiğini ben biliyorum örneğin.


Ayrıca, toplam ebatının misliyle büyüğü bir koliye kargonun özensizce hazırlanması desinin yüksek gösterilerek fiyatının fazla tahsis edilmesini amaçlamıyorsa tam olarak neyi amaçlamaktadır? Bu mağduriyet, mağduriyetten öte rezilliktir. "Kurumsal" olarak bilinen ve anılan bir işletmeye asla yakışmayacak bir harekettir. Yapması gerekeni layığıyla yapamayacak kişilerin yapabileceklerinin teminatını vermeleri de keza öyledir. Kargoya teslim edilmeden hemen önceki görsellerle teslim aldıktan sonra görsellerin tamamıyla destekleyerek, şubeden kesilen fatura ve tutulan tutanak eşliğinde yasal haklarımı kullanarak ilgili platformlar üzerinden şikayetçi olacağım.

Damla Damla 823 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yurtiçi Kargo Temsilcisi09 Kasım

    Damla D. Değerli Müşterimiz ; Talebiniz ilgili birimlerimiz ile paylaşılmış olup, en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla Yurtiçi Kargo Servisi AŞ

Ziyaretçi Yorumları