24 Haziran 2014 #2522180

Yurtiçi Kargo Şubesi Kargomu Zamanından Önce İade Etti!

Bir firmadan bir ürün satın aldım ve 20 Haziran günü Yurtiçi Kargo firması teslimat için iş yerimizde olmadığımdan, ürünü Üsküdar Şubesine geri götürmüş. 20 Haziran Cuma günü saat 20:36 da kargomu 3 iş günü içinde almam gerektiği ile ilgili bir mesaj geldi. Salı günü kargomu almak istediğimde kargomun geri iade edildiği bildirildi.


Kendilerine gelen mesajı bildirdiğimde 20 Haziranın ve Cumartesi gününün dahil olduğunu söylediler. Bir şekilde bunun bir sorun olduğunu ifade etmek için merkezlerini aradığımda karşıma çıkan beyefendi, yapacakları hiçbir şey olmadığını bildirdi.


Ben de bunun değiştirilmesi gerektiğini sadece bunu izah etmek istediğimi bildirdiğimde hiçbir şekilde kabul etmedi.

Hizir 199 Okunma

Cevaplar

  • Hizir26 Haziran 2014

    Satıcı firma siparişimi iptal etmiş. Yurtiçi Kargo'yu bundan sonra kendi şahsıma asla kullanmam.

  • Hizir24 Haziran 2014

    Sayın Müşteri İlişkileri, İnternet sitenizdeki şikayet bölümünde konu başlıkları kısmı açılmadığını bildirdiğim halde, benim giriş yapamadığımı bildirdir diniz. Şu an iki tarayıcıdan deniyorum hala giriş yapılmıyor ve bana ben hariç bütün müşterilerinizin giriş yapabildiğini söylediniz. Yaklaşımınız çok yanlış. Bunun ile beraber çözüme ait bir işlem yapıldığını bildirmediniz. Sadece gerekli bölümlerinize konu hakkında bilgi verileceğini bildirdiniz.

  • Yurtiçi Kargo Temsilcisi24 Haziran 2014

    Müşterimizin şikayetinin çözülmesi konusunda gerekli işlemler yapılmış olup, müşterimize sorunun çözümüne yönelik açıklama yapılmıştır. Saygılarımızla, Müşteri İlişkileri

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön