03 Aralık
#13111840

Yurtiçi Kargo Kayıp Kargo Sıkıntısı!

191321636941 gönderi numaralı kargom kayıp durumundadır. Kargo şubesine ve müşteri temsilcilerine defalarca ulaşmayı denedim, konuştum, şikayetlerimi dile getirdim fakat sağlıklı bir dönüş elde edemedim. Yani kargo kaybediliyor sistemde de teslim edildi yazıyor nedense ve bu kargoya asla ulaşılamıyor ve ne şube ne de kargo şirketi sorumluluk alıyor. Bu süreçte kargomu kaybeden kişinin sorumluluk almasını talep ediyorum cezai yaptırım gibi. Şube yetkilileri dahil bu süreçte aradığımda mağduriyetimin devam etmesine sebep olan tüm kişilere bir yaptırım uygulanmalı. Saatlerce telefonda görüşme yaptım, tüm gün evde bekledim ve sonuç olan şey kargomun kaybedildiği. İşin en sinir bozucu kısmı da teslim edildi diye sisteme yansıtılması kaybettik yazın en azından ne olduğunuzu bilin. Kargomdaki ürün benim için önemliydi ve bir daha almam mümkün bile değilken bana sadece kargonuz kayıp durumunda demeniz hiç de profesyonel bir yaklaşım değil. Açıkçası kargom kayıp mı bundan bile şüpheliyim. Daha önce sitelerine yaptığım şikayetlerin takip numaraları: 1639153 - 1637421 - 1639198 - 1640623 - 1640645. Tarafıma bir an önce düzgün bir şekilde dönüş yapılmasını ve çalışanlara uygulanacak olan tüm yaptırımların detaylarını öğrenmek istiyorum. Kargo kaybetmek benim için affedilemez bir durum ve açıklamasının da mümkünatı yok, bu yüzden peşini asla bırakmayacağım.

Hande Hande 813 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hande03 Aralık

    Dönüşün bugün yapılmasını talep ediyorum. Cumartesiden beri bu sorunla uğraşıyorum. Sinir ve stresten yapacağım işlerime odaklanamıyorum.

  • Yurtiçi Kargo Temsilcisi03 Aralık

    Garip B. Değerli Müşterimiz ; Talebiniz ilgili birimlerimiz ile paylaşılmış olup, en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla Yurtiçi Kargo Servisi AŞ

Ziyaretçi Yorumları