03 Şubat 2017
Yorum Yap
#7697299

Yurtiçi Kargo Kargomun Şube Şube Dolanması

02/02/2017 tarihinde alışveriş yaptığım siteden kargom çıktı bilgisi geldi. 03/02/2017 sabah saatlerinde Yurtiçi Kargo'dan telefonuma SMS geldi. "şu numaralı kargonuzun teslimatı gerçekleştirilememiştir teslimat 1-2 gün içinde olacaktır" diye. Buna istinaden şubeyi arayıp bilgi almak istedim. Şubeden söylenen şubemize gelmedi 1-2 güne gelir dağıtım yerinden hata olmuş. Zaten Yurtiçi Kargo kayıtlarına bakarsa ne zaman Yurtiçi Kargo ile paketim gelse ya dağıtım yerinden yada başka şubeye gider geleceği günden hep öte tarihe gelir. Adresi her firmaya yazdığım gibi yazıyorum onlarda bir sıkıntı yaşamıyorum ama Yurtiçi Kargo'da hep yaşıyorum. E yeter artık. Araya hafta sonu da girdiği için eğer yarın çalışmasa idim kargom pazartesi salı kalacak. Yani yarın geleceğinden de şüpheliyim. Artık kesinlikle gönderimi Yurtiçi Kargo olan yerlerden alışveriş yapmayıp nedenini de o sitelere belirteceğim.

Derya 324 Okunma

Cevaplar

  • Derya04 Şubat 2017

    Evet sadece geri bildirim yapıldı. Sabanleyin şubedeki arkadaşın söylediğini tekrarladı. Ve bunları biliyorum dediğimde tavırlı konuşuldu. Sorun çözüme ulaşmadı. Bir özür dilenmedi. birkaç kez böyle sorun yaşadığımı söylediğimde bir şey denmedi. Kısaca umursanan bir tfn görüşülmesi yapılmadı. bir daha kesinlikle kullanacağım bir kargo şirketi değilsiniz. Alışveriş yapılan sitelere belirteceğim bu denli umarsamaz olduğunuzu ve başka kargo talep edeceğim yoksa alışveriş yapmayacağım. Benim gibi sizden memnun olmayanlarda vardır.

  • Yurtiçi Kargo Temsilcisi03 Şubat 2017

    Çözüme yönelik işlemler gerçekleştirilmekte olup,müşterimize telefon no bilgisi üzerinden geri bildirim yapılmıştır. Saygılarımızla Yurtiçi Kargo Servisi AŞ Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler