Yurtiçi Kargo Göktürk Şubesi Personelinin Dolap Ürünlerini Kabul Etmiyor

Niran Niran13 Haziran 15:24

Pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte Göktürk şubenizde Dolap uygulaması gönderimleri için sistemin 10:30 açılacağını bu saatten önce lem yapılmadığı aktarıldı. 10:30 kadar kapının önünde bekletildik çoğu zaman sistem açılmadı, şubelerin kapalı olduğu ve en önemli sorun ise kotanın dolduğu söylenip gönderimleri almadılar.

Bu durum defalarca yaşandı ve ben başka bir kargo şirketiyle hiçbir sorun yaşamadan gönderdim 1. Şikayetim Alıcı şubenin açık olduğunu söylemesine rağmen ben Göktürk şubesine Dolap ürünü der demez hemen şube kapalı diye net bir üslupla işlem yapmaması. ( Ben ürünlerimi Dolap uygulamasıyla satıp gelir elde ediyorum ve bu iş içinde tarafınıza kargo ücreti ödeniyor kimse bedava bir ürün taşımıyor.)

2. Şikayetim 10:30 açılan sistemin şubeye 10:50 gittiğimde kotanın dolmasının nasıl mümkün olduğu? İçeri teker teker girilip en az 2 dakika işlem yapılmasına rağmen kaç kişilik bir kota uygulaması var. Göktürk de sadece bir şube varken kota uygulamasının daha fazla olması gerektiği. 

3. Şikayetim Göktürk şube personelinden birinin 12.06.2020'de sabah saat 10:35 bana sistemin kapalı olduğunu ve gün içinde açılmayacağını başka kargo şirketiyle gönderin gibi net bir ifade kullanmasının bir kurum çalışanına ne derece yakıştığı ben Yurtiçi Kargo ile çalışmak istiyorum. Müşterim sizi tercih ediyor deyince başka kargoya verin deyip yinelemesi. Yurtiçi Kargo şikayet hattına 8.05.2020'de başlayan şikayet talebimden sonra 3 adet daha şikayet oluşturmama rağmen geri dönüş olmadı. 

İstanbul Göktürk Şubenizin Yıllarca çalıştığım Yurtiçi disiplini, saygısı ve Kurumunuzun kurallarına uygun davranmadığını düşünüyorum. Ben gönderimlerimi şubeye elden teslim etmeme, saatinde ürünümü göndermek için orada bulunmama rağmen bir personelinizin devamlı yaklaşımı tavrı Kurumunuzun iş ahlakından çok uzak. 

Göktürk bölgesin de bir tek şubenizin bulunması ve başka alternatif şubenizin olmamasına karşın bu şubedeki kotalar ve iş akışının daha iyi ve sorunsuz olmasını talep ediyorum. Gönderimlerimizi şubeye elden teslim etmemize rağmen çalışan biri olarak şubeye ürün yetiştirebilmek adına harcadığım zaman ve sabrın umarım karşılığı alırız. Şubenizin iş akışında gerekli düzenlemelerin yapılmasını dilerim.

Cevaplar

Yurtiçi Kargo Logo Yurtiçi Kargo 3 hafta önce

Çözüme yönelik işlemler gerçekleştirilmekte olup,müşterimize e-posta adresi üzerinden geri bildirim yapılmıştır. Saygılarımızla Yurtiçi Kargo Servisi AŞ Müşteri İlişkileri

Yurtiçi Kargo Logo Yurtiçi Kargo 13 Haziran 16:43

Niran Ö.. Değerli Müşterimiz ; Talebiniz ilgili birimlerimiz ile paylaşılmış olup, en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla Yurtiçi Kargo Servisi AŞ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler