21 Ağustos 2015
Yorum Yap
#3544167

Yurtiçi Kargo Bursa Ertuğrul Şubenin Sorumsuzluğu!

12.08.15 günü Kahramanmaraş'tan kargoya verilip, 14.08.15 günü Bursa-Ertuğrul şubesine ulaşan kargomuz tam bir hafta boyunca kurumumuza teslim edilemedi. Şubeye ulaşmak imkansız olduğu için defalarca genel merkezle konuştuk, hep kayıt açıldı, hep geri dönüş yapılacağı söylendi fakat bir hafta böyle geçti.


Hatta bir görüşmemizde merkezden şubenin çok sıkıntılı olduğu kargonun sağlığı için bizim teslim almamızın daha iyi olacağı söylendi. Almak için harekete geçtiğimizde bu sefer de kargonun bize teslim edildiği çok kaba bir şekilde bize iletildi. Kurumumuzda kargoyu teslim alan yok, güvenlik kameralarında görünen bir şey yok, teslim alan isminde şirket adımız yazılmış, isim yok. Bu yapılana ne denir?

Özgür 347 Okunma

Cevaplar

  • Yurtiçi Kargo Temsilcisi22 Ağustos 2015

    Çözüme yönelik olarak gerekli işlemler gerçekleştirilmiş müşterimize alınacak aksiyonlar hakkında yazılı açıklama yapılmıştır. Saygılarımızla Müşteri İlişkileri

  • Özgür21 Ağustos 2015

    Kargomuz elimize geçti. Sözde yanlış bir kuruma iletilmiş. Ama tesadüfe bakın ki teslim alan kurum alıcı kısmına bizim kurum adımızı yazıyor ve imzalıyor. :) (Kaşe tabii ki yok.) Bu olaydan şunları öğrendik: 1.Firmanın şubesi "kurumsal olarak" sürekli yalan söylüyor. 2.Yurtiçi Kargo'dan kendinize ait ürünü teslim alabilmek için büyük patırtı koparmanız lazım, yoksa işiniz zor. 3. Yurtiçi Kargo'nun şubesinin önünden dahi geçmek riskli. Biz bu konuları dikkatimizden çıkartmayacağız.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler