sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Yurtiçi Kargo Balıkesir Bengi Şubesi Mağduriyeti

İhsan İhsan20 Aralık 2019 15:16

İnternet üzerinden yaptığım alışverişe ait ürünü "Eksik adres bilgisi" nedeni ile teslim edemediğini iade işlemi başlatıldığını kargo takip ekranı üzerinden öğrendikten sonra şubeyi aradım telefona bakan olmadı. 444 99 99 Çağrı Merkezini aradım. Adresimi doğrulayın ve kargomu teslim edin diyorum. "Biz yapamayız gönderici değiştirecek" diyor operatör. Kardeşim kargo sizde ve sizin sorumluluğunuzda alıcı benim, işte bu da adresim şubenize ulaşın adres eksikse dahi düzeltin diyorum. Yine aynı cevap ve ilavesi "bizim yetkimiz yok" Yetkili birine aktar beni o zaman diyorum. Bir süre klasik müzik dinliyorum. Başka bir operatör derdimi dileyip beklemeye alıyor... Yine klasik müzik daha uzun süre... Kendisi de şubeye ulaşamıyor... Bölge Müdürlerini arayıp bilgi vermişler. Bölge Müdürü şubeye ulaşırsa, şube bana geri dönüş yapacakmış. Ne zaman geri dönüş yapacak? Ne zaman ulaşacaksınız? Tamam getirmeyin kardeşim ben gider alırım kargomu diyorum ve soruyorum; Şubeden teslim aldığımda yine adrese teslim ücreti mi ödeyeceğim? Sorularıma tek ve tekrar tekrar aynı cevap "Bölge Müdürüne bilgi verildi şubeye ulaştığında size geri dönüş sağlanacak... " bu telefon görüşmesi yaklaşık 30 dakika sürdü ve bunun yaklaşık 5 dakikası ilk operatöre dert anlatma, 3 dakika ikinci operatörden sorularıma kalıp halinde cevap alma 22 dakika Vivaldi dinletisi ile geçti. Sonuç: "Bölge Müdürüne bilgi verildi şubeye ulaştığında size geri dönüş sağlanacak.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon İhsan 21 Aralık 2019 12:17

Çözüme yönelik yapılan işlemlerin açıklamasını yapayım... Müşteri adrese teslim kargosunu, gidip şubeden teslim aldıktan sonra müşteriye telefon açarak "Adres bilgileriniz eksik girilmiş bu sebepten kargonuz dağıtıma çıkarılmamıştır" demektir. Dün çağrı merkezi ile yaptığım görüşmelerin sonucunda kimsenin çözüme yönelik bir işlem yapmayacağını anladığımdan bu sabah gidip şubeden kargomu teslim aldım. Balıkesir/Bengi şubesi çalışanlarının saygısız tavırları müşteri ile konuşurken kullandıkları lisandan bahsetmeyeceğim bile... Aşağıdaki fotoğraflar kargomun üzerindeki alıcı yani bana ait adres ve cep telefonu! Bilgilerim. Adresime şube çalışanları tarafından Elle farklı bir mahalle yazılarak iade işlemi başlatılmış. Sorumluluk sahibi, Müşteri memnuniyeti odaklı bir kargo şubesi ve Çözüm merkezinin yapmadığı ve yapılması gerekeni fotoğrafları gören anlamıştır ama bir de ben yazayım. 1- Kargo üzerinde cep telefonu yazan müşteri aranır. "Adresiniz eksik girilmiş, Kargonuzu nereye teslim edelim? " ya da "Şubeden alabilir misiniz? " sorusu sorulabilirdi. 2- Kendi dağıtım alanında değilse sorumlu şubeye aktarılır oradan müşteriye ulaşması sağlanabilirdi. 3- Çözüm üretme merkezi; şubesine müşterinin telefonla aranıp aranmadığını ve yukarıdaki soruların sorulup sorulmadığını sorabilirdi. 4- Firmanın insan kaynakları müşteri ile sıcak iletişim kuracak (Dağıtım/Şube çalışanı) personel alımında konuşma, davranış, saygı, konularında daha dikkatli seçimler yapabilirdi. Para yalan söylemez demiş büyüklerimiz. Parası neyse verin Yurt Dışı kuruluşlu kargo firmalarını tercih edin kardeşim. Şikayet Var site yönetimine ilgilerinden dolayı teşekkür ederim.

np_image3 Ekli Görsel Var
Yurtiçi Kargo Logo Yurtiçi Kargo 21 Aralık 2019 11:16

Çözüme yönelik işlemler gerçekleştirilmekte olup,müşterimize telefon no bilgisi üzerinden geri bildirim yapılmıştır. Saygılarımızla Yurtiçi Kargo Servisi AŞ Müşteri İlişkileri

profile-icon İhsan 20 Aralık 2019 17:03

Çağrı merkezini aradığımda operatörün de aynı cevabı vermiş olması ve hala bir geri dönüş olmaması şaşırtmadı doğrusu. En azından telefonla ulaştığımdan daha kısa sürede dönüş almamı sağlayan şikayet var sitesine teşekkür ediyorum.

Yurtiçi Kargo Logo Yurtiçi Kargo 20 Aralık 2019 16:16

İHSAN ÖZBAKİ Değerli Müşterimiz ; Talebiniz ilgili birimlerimiz ile paylaşılmış olup, en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla Yurtiçi Kargo Servisi AŞ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler