Yurtiçi Kargo 10 Gündür Kargomu İade Etmiyorlar

Tuğçenur Tuğçenur19 Kasım 2019 14:51

Teslim tarihi 12 Kasım yazıyor, ayın 19'u oldu ortada gelen giden kargo yok. Ancak web sitenizden indi bindi yapmasını izliyorum, günlerdir taşıma halinde bir ulaştıramadınız şubeye. Çağrı merkezindeki yetkililerin çağrı merkezinde olduklarından emin değilim bu arada.

Telefona bakmıyorlar, sürekli transfer halinde olduğu için de ne yazık ki kargomun nerede olduğunu göremiyorum. En kısa sürede teslim edilmesini istiyorum yoksa Tüketici Hakları'na başvurumu yapacağım. Bir daha bu firmayı tercih etmeyeceğim. Çevremdekilere bu ilgisiz+ duyarsızlıklarından bahsedeceğimden ise hiç şüpheniz olmasın.

Kargo takip:109484089047.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Yurtiçi Kargo Logo Yurtiçi Kargo 26 Kasım 2019 17:12

Çözüme yönelik işlemler gerçekleştirilmekte olup,müşterimize telefon no bilgisi üzerinden geri bildirim yapılmıştır. Saygılarımızla Yurtiçi Kargo Servisi AŞ Müşteri İlişkileri

profile-icon Tuğçenur 20 Kasım 2019 12:06

İlgiliymiş gibi sürekli müşterilerinize otomatik mesajlarla yanıt veriyorsunuz. Benim kargom neden günlerdir transfer halinde, ne zaman şubeye ulaşacak nerede olduğunu bile bilmiyorum ne zaman teslim edilir onu da bilmiyorum. Cidden yeter 10 gündür keyfinizi bekliyorum. Ulaştırın artık kargomu. Tüm platformlarda hakkınızda şikayet var, sizin umrunuzda değil.

Yurtiçi Kargo Logo Yurtiçi Kargo 19 Kasım 2019 15:27

Tuğçenur Esra S. Değerli Müşterimiz ; Talebiniz ilgili birimlerimiz ile paylaşılmış olup, en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla Yurtiçi Kargo Servisi AŞ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler