31 Ekim
Yorum Yap
#11093754

Yine Yurtiçi Kargo 'da Teslimat Sorunu!

Ankara'da misafirim. Online alışveriş yaptım mecburen Yurtiçi Kargo seçildi. Sitenin oyun parkındayken gelmişler, güvenlik ev sahibini aramış, ablam da bekleyin ulaşıp sizi arayacağım demiş ama biz beklemeyiz deyip gitmişler.


Ellerinde benim cep numaram var ama arama zahmetinde bulunmadılar. Hemen ön tarafa geldim ablam arayınca, aracı gördüm 5 metre önümdeydi yavaşça gidiyordu. Seslendim koştum, arkamda da 4 yaşında kızım. Biraz ilerde durdu başka bir sitenin güvenliğiyle konuştu tekrar hareket etti. Ben hala koşuyorum. O güvenlik beni gördü o da durdurmaya çalıştı, seslendi.


Çok yavaştı ve hemen önümüzdeydi, iyice yavaşladılar ama durmadılar basıp gittiler. İki güvenlik de duydular gördüler ama nedense durmadılar dedi. Her gün buraya geliyorlar arayın yarın getirsinler dediler. Aradım, olayı anlattım dağım personeli duymadık demiş. İnkar edip işin içinden sıyrılmak kolay tabi.


Ben misafirim, aracım yok, yol iz bilmem, küçük çocuğum var her gün geliyormuşsunuz yarın bıraksanız diye rica ettim ama her gün geliyoruz fakat sizin kargoyu tekrar getiremeyiz gelin şubeden alın dediler. Ben duyduklarına eminin, beni gördüler çünkü ama hadi duymadılar ben arayıp durumu anlatıyorum insan olan biraz yardımcı olmaya çalışır ama nafile.


Yurtiçi Kargo ile daha önce de defalarca sorun yaşadım. Personel seçiminde az parayla çok iş yapacak adam arıyorlar sanırım, biraz da insanlık arasalar keşke. İnşallah bu firma ya düzelir ya da sektör değiştirir. Lütfen dikkate alın şikayetimi.

Merve 391 Okunma

Cevaplar

  • Merve01 Kasım

    Sorun yaşadığım Ankara Çağdaş Şubesi dır. Kendileri akşam 6da şubeye gidersem kargomu alabileceğimi söylediler. Çocukları evde yalnız bırakıp gittim fakat aracın gelmediğini yarım saat beklemem gerektiğini söylediler. Şube müdürü Barış beyle görüştüm. Şikayetimi önceden gördüğü için olsa gerek hiçbir güler yüz, ılımlı karşılama göremedim. Ben aynı gün içinde üst üste Yurtiçi Kargo tarafından mağdur edildiğim için sinirliyim. Beni yatıştırması ve çözüm sunması gerekirken bana yanlış anlatıyorsunuz diyerek beni yalancılıkla suçladı, evet oradaki 3 kişi de gördüklerini ve durmadıklarını düşünsek de görmemiş olabilirler ama ne olursa olsun ben imkanını zorlayıp şubeye gitmiş ve yine geri çevrilmiş dolayısıyla kızdırılmış bir müşteriyim. O pozisyona yakışan ilimli olmaktı ama kendisi yalancı olduğumu ima etmekle kalmadı, sinirlenmemesi gerektiğini söylediğim için herhalde ayağa kalkıp kollarını bağlayıp sizi aradım ulaşamadım demek ki telefonla da ulaşamıyorsunuz deyip beni suçlamaya üzerime gelmeye devam etti. Tavrının yanlış olduğunu söyleyince de tamam ben kargonuzu yollayacağım deyip beni susturdu ve adeta şubeden kovdu. Kargon teslim edildi ama karşılaştığım tavrı Yurtiçi Kargo firmasının tavrı olarak kabul ediyor ve firmayı kınıyorum. Asla firmanızla çalışmam, tanıdıklarımın da çalışmaması için elimden geleni de yapacağım. Bu kaçıncı rezil durum bu firmayla yaşadığım hatırlamıyorum. Umarım bir daha bu firmayla muhatap olmak zorunda kalmam. Sizinle çalışan e ticaret sitelerinden de alışveriş yapmayacağım artık, sebebini de kendilerine bildireceğim. Sizin kendinizi düzeltmek gibi bir çabanız da yok zaten. Olsa da bu personelle zor. Allah müşterilerinize sabır versin.

  • Yurtiçi Kargo Temsilcisi01 Kasım

    Çözüme yönelik işlemler gerçekleştirilmekte olup,müşterimize e-posta adresi üzerinden geri bildirim yapılmıştır. Saygılarımızla Yurtiçi Kargo Servisi AŞ Müşteri İlişkileri

  • Yurtiçi Kargo Temsilcisi31 Ekim

    Değerli Müşterimiz ; Talebiniz ilgili birimlerimiz ile paylaşılmış olup, en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla Yurtiçi Kargo Servisi AŞ Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler