10 Ağustos
#12420437

Aydın Yurtiçi Kargo İle Çalıştığıma Pişman Oldum

05 Ağustos'ta internet üzerinden anneme ankastre set aldım. 06 Ağustos'ta Yurtiçi Kargo'ya verildi tahmini teslim edilme süresi 08 Ağustos olarak belirtildi.


8'inde teslim edilmedi 9'u oldu yetkili servise randevu vermiştik 9'unda da teslim edilmedi yetkili servis geldi ankastre set olmadığından çekip gitti. 10'unda aradım Yurtiçi merkezi onların Aydın şubesini aramasından sonra ürün teslim edildi.


Kargoda çalışan arkadaş evde misiniz diye aradığında durumu anlattım mağdur olduğumuzu belirttim annemin sizin yüzünüzden bayram boyunca ocaksız kaldığını belirttim o arkadaş yalan söyleyerek ürünün 9'unda geldiğini belirtti.

Şenol Şenol 204 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yurtiçi Kargo Temsilcisi14 Ağustos

    Çözüme yönelik işlemler gerçekleştirilmekte olup,müşterimize telefon no bilgisi üzerinden geri bildirim yapılmıştır. Saygılarımızla Yurtiçi Kargo Servisi AŞ Müşteri İlişkileri

  • Şenol14 Ağustos

    Arkadaşlar biraz önce geri dönüş sağladılar çözümden daha çok çözümsüzlükten yanalar. Hiçbir sorunu çözmüyorlar. 4 sene sorun yaşamıştım 4 sene sonra yine sorun. 4 senedir sorunu çözmemişler çözmek için bile uğraşmamışlar. Ne kadar ciddi firma siz anlayın. Kesinlikle yurtiçiyle çalışmayın.

  • Yurtiçi Kargo Temsilcisi14 Ağustos

    ŞENOL K. Değerli Müşterimiz ; Talebiniz ilgili birimlerimiz ile paylaşılmış olup, en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla Yurtiçi Kargo Servisi AŞ

Ziyaretçi Yorumları