27 Kasım
#13063214

Yukko Ürün Teslimat Süreci!

15.11.2019 tarihinde yukko.com'dan satın aldığım ürün günler geçmesine rağmen tarafıma teslim edilmedi. On iki gün sonra yani 27.11.2019 tarihinde firmayı aradığımda kargoya yanlış ürün verdiklerini, ürünü geri çektiklerini ve ürünün bugün kargo firması tarafından geri gönderileceğini, kargo firmaya ulaştıktan sonra satın aldığım ürünün kagolanacağını ifade ettiler. Bu süre zarfında tarafıma herhangi bir bilgilendirme yapılmadı, ben aramasam bu durumdan da haberim olmayacak. Böyle bir sorumsuzluk olamaz.

Bedih Bedih 2.644 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bedih'in Teşekkür Mesajı29 Kasım

    Firma yetkilisi tarafından geri dönüş sağlandı. Yaşanan aksaklığın yoğunluklarından kaynaklandığını ve yaşanan bu aksaklıktan dolayı nezaketli bir dille özür dilediklerini ifade etti teşekkürler.

  • Yukko Temsilcisi27 Kasım

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili gerekli inceleme yapılarak, en kısa süre içerisinde tarafınıza telefon ile geri dönüş sağlanacaktır .Tüm şikayet, öneri ve isteklerinizi Yukko.com sitemizden mesaj göndererek veya 0(850) 222 90 50 numaralı çağrı merkezimize ulaşarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Yukko

Ziyaretçi Yorumları