30 Kasım
#13091389

Yukko Siparişte Yanıltma Ve İlgisizlik!

29.11.2019 15:41:29' da üzerinde hızlı gönderim ibaresi olan ürün aldım arayıp teyit etmek istediğimde aldığım cevap en geç yarın verilir oldu ve denilen yapılmadı üstüne hafta sonuna bırakıldı yani ürün pazartesi kargolanacak bana kargo şirketine bağlı olarak salı-çarşamba gelecek yani sözde ertesi gün elimde olması gereken ürün ilgisizlik ve işini yapmamalarının sonucu olarak bana 4. Ya da 5. Günde ulaşacak... O zaman o sayfada o hızlı gönderim ibaresi neden var neden müşterileri kandırıyorsunuz? Müşteri servisinin söylediği yalan ise kargo şirketinin saat 17 den önce olmasına rağmen onlar söylese de kargoyu kabul etmeyecekleriydi, yani karşısında sanki saf varmış gibi kalitesiz yalan söylüyorlar hani bu beni aşağılamaktır kim inanır ki buna? Kısacası yavaşlık, işini severek yapmama, müşteriyi hem site üzerinden hem de sözlü aldatmaca, teşekkürler Yukko hala ürünümü bekliyorum normalde çoktan elimde olması gereken ürün hani.

Ömer Ömer 2.240 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ömer03 Aralık

    Kargom cumartesi kargoya verildi denmesine rağmen doğru söylemeyip bugün verilmiş (03.12.2019), müşteri hizmetleri son derece ilgisiz ve her soruma ya da talebime biz sizi arayacağız dediler (Aramadılar bile), ilgisizlik hatsafada ve doğru söylememek sanki şarkı söylenirmişçesine kolay, size teşekkür etmiyorum işinizi yapmaktan acizsiniz.

  • Yukko Temsilcisi30 Kasım

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili gerekli inceleme yapılarak, en kısa süre içerisinde tarafınıza telefon ile geri dönüş sağlanacaktır .Tüm şikayet, öneri ve isteklerinizi Yukko.com sitemizden mesaj göndererek veya 0(850) 222 90 50 numaralı çağrı merkezimize ulaşarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Yukko

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler