21 Mayıs
#12003667

Yukko Siparişimi Göndermedi!

Yukko'dan geçen hafta verdiğim sipariş için hâlâ beklemedeyim. Hızlı kargo reklamına kandım. Oysa ürünleri bir haftada daha tedarik bile edemediler ki kargoya versinler! Hazır olan birkaçını boşu boşuna bekletmektense göndermelerini talep ettim, bunu da dikkate alan olmadı. Çok can sıkıcı bir durum! Belirsiz bir tedarik sürecini ve ilave kargo süresini beklemeye daha fazla tahammülüm yok! Siparişimin derhal iptal edilip, ödediğim tutarın gün içinde (yani 21 Mayıs Salı günü) tarafıma iade edilmesini bekliyorum! Bununla ilgili de kendilerine mesaj gönderdim! İlk ve son alışverişsizliğim oldu!

Evrim Evrim 4.624 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Evrim'in Teşekkür Mesajı23 Mayıs

    Şikayetim ardından müşteri temsilcileri çözüm üretmek için seferber oldular. Çok teşekkür ederim! :-)

  • Evrim21 Mayıs

    Şikayetim ardından bir saat sonra müşteri hizmetlerinden arandım. Ürünlerin bugün gönderileceği ve mağduriyetimin telafi edileceği sözü verildi. Beklemedeyim :-)

  • Yukko Temsilcisi21 Mayıs

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili gerekli inceleme yapılarak, en kısa süre içerisinde tarafınıza telefon ile geri dönüş sağlanacaktır .Tüm şikayet, öneri ve isteklerinizi Yukko.com sitemizden mesaj göndererek veya 0(850) 222 90 50 numaralı çağrı merkezimize ulaşarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Yukko

Ziyaretçi Yorumları