05 Mart
#11671720

Yukko Siparişim Hala Kargolanmadı!

Yukko sitesinden 01.03.2019 tarihinde bir aile bireyim benim ismime faturalı bir ürün aldı. Ürünü alanın kart sahibi olmayabileceği, bir yanıltma olabileceği düşüncesi ile Yukko kart sahibi olan aile birey mi arayıp ürünleri satın aldığına dair teyit aldı. Üstüne bir de bankayı arayıp onların da teyit etmelerini istedi, onlar da teyit ettiler. Buraya kadar her şey güzel. Bunun üzerine tahmini gönderim süresi 04.03.2019 olarak görünen ürünü beklemeye koyulduk. 04.03.2019 geldi, hala kargoya verilmeyen ürünle ilgili hem telefon numaralarından hem de sitelerindeki chat özelliğinden kendilerini bilgi verdim. Verdikleri kargo bilgisine güvenerek hazırlıklar yaptığımı dile getirdim. Kusura bakmayın elimize gelemedi ürün, ancak yarın gönderebileceğiz cevabını aldıktan sonra yapılacak bir şey yok diye vazgeçtim ki Yukko ne hikmetse bankayı arayıp tekrar bir şüpheli işlem olduğunu bildirmiş. Kardeşim siz dalga mı geçiyorsunuz? İşinizi düzgün ve kendi belirttiğiniz şekilde yapmadığınız gibi bu afederseniz suçlamalar nedir? Gereksiz yere aile bireyimle beni birbirimize düşürdünüz, umarım karşılayamacağınız kargo tarihlerini ve gereksiz yanıltma aramalarınızı yaparken akşamları rahat uyuyabiliyorsunuzdur. Bu son alışverişim olacak.

Onur Onur 10.570 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Onur'un Teşekkür Mesajı05 Mart

    Esra Hanım hızlıca konu ile ilgili iletişime geçip bilgilendirdi. Site ile ilgili olduğunu düşündüğüm ve hoş olmayan bir durum yaşadım fakat işleyişleri ile ilgili açık bir şekilde bilgilendirildiğimden dolayı artık olaydan doğan şikayet geçerli değil. Teşekkürler.

  • Yukko Temsilcisi05 Mart

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili gerekli inceleme yapılarak, en kısa süre içerisinde tarafınıza telefon ile geri dönüş sağlanacaktır .Tüm şikayet, öneri ve isteklerinizi Yukko.com sitemizden mesaj göndererek veya 0(850) 222 90 50 numaralı çağrı merkezimize ulaşarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Yukko

Ziyaretçi Yorumları