25 Ekim 2018
#11073354

Yukko Siparişim Hala Gelmedi!

İlk defa Yukko internet sayfası üzerinden bir sipariş verdim. Siparişimi sistem üzerinden takip ettiğimde aşağı yukarı 1 hafta boyunca hazırlanıyor olarak görünüyordu. Siparişimle alakalı bir elektronik posta gönderdim gelen cevap tedarikçi firma ürünü onlara ulaştırmamış. Daha sonra iki sefer 0850 222 9050 numaralı müşteri hizmetlerini aradım.


İlk seferinde siparişim in ellerine ulaştığı ve ertesi günü kargolanacağı şeklinde bilgi aldım. Ertesi günü site üzerinden takibine baktığımda halen hazırlanıyor olarak görünüyordu. Müşteri temsilcisiyle tekrar görüştüğümde siparişimin kargolama biriminde olduğu kargoya verileceği şeklinde bildirimde bulunuldu.


Tekrar konuyla alakalı elektronik bir posta atarak durumu anlattım. Gelen cevap tedarikçi firmanın ürünü onlara ulaştırmadığı şeklinde bir cevap aldım. Bunun üzerine siparişi iptal ettim iadenin ilk ödemesini hemen tarafıma gönderdiler. Firmanın kendi içinde bir iletişim sıkıntısı var. Her biri ayrı bir cevap veriyor. Tedarik edemeyeceği ürünü satışa koymaması gerekiyor.

Hakan Hakan 7.772 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hakan'ın Teşekkür Mesajı25 Ekim 2018

    Konuyu şikayetim var sitesi üzerinden bildirdiğimde yukko tarafından tarafıma hemen geri dönüş yapıldı. Teşekkürler

  • Yukko Temsilcisi25 Ekim 2018

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili gerekli incelemeyi yaparak, en kısa süre içerisinde tarafınıza telefon ile geri dönüş sağlanacaktır .Tüm şikayet, öneri ve isteklerinizi Yukko.com sitemizden mesaj göndererek veya 0(850) 222 90 50 numaralı çağrı merkezimize ulaşarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Yukko

Ziyaretçi Yorumları