02 Aralık
#13106625

Yukko Sipariş 5 Gündür Kargoya Verilmedi

Yukko'dan sipariş ettiğim ürün hızlı kargo ibaresi yazıyor fakat 5 gündür kargoya verilmedi. Tamamen yalan dolan ben bir daha hiçbir şey sipariş etmeyeceğim ve her yerde yazıp şikayet edeceğim. Arayıp sorduğumda biz kargoya verdik diye saçma sapan bir bilgi veriyorlar kargo takip numarası diye bir şey verdiler. Soruyorum kargo şirketine öyle bir numara yok diyorlar.

Sabahattin Sabahattin 1.339 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sabahattin'in Teşekkür Mesajı03 Aralık

    Verdiğim sipariş bugün itibarıyla kargoya verildi. Desteklerinden dolayı Esra Hanım'a çok teşekkür ederim. Kargo şirketinden kaynaklanan bir sorun olduğunu öğrendim. Şikayet vara yazdıktan 15 sonra hemen ilgilendiler ve kargoya verdiler kampanya yoğunlu dediler doğrudur hemen iletişime geçip sorunu çözdüler artık yukko.com’dan alıyorum.

  • Yukko Temsilcisi02 Aralık

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili gerekli inceleme yapılarak, en kısa süre içerisinde tarafınıza telefon ile geri dönüş sağlanacaktır .Tüm şikayet, öneri ve isteklerinizi Yukko.com sitemizden mesaj göndererek veya 0(850) 222 90 50 numaralı çağrı merkezimize ulaşarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Yukko

Ziyaretçi Yorumları