21 Mayıs
#12006879

Yukko Parfüm Kalıcı Değil!

Yukko'dan 9.5.2019 tarihinde Issey Miyake parfüm seti siparişi verdim. Sipariş 1 hafta sonra elime ulaştı. Parfüm üzerinde herhangi bir koruma jelatini yoktu. Parfümü yıllardır kullandığımdan elimdeki ile bu parfümü karşılaştırdım. Bendekinin kokusu uzun süre kalıcı iken bu parfümün kokusunun 1 saat dayanmadığını gördüm. Bugün iade için Yukko'yu aradığımda iade işlemlerinin uzun süre süreceği hissine kapıldım. Parfümün tedarikçi firmaya (Arcon Kozmetik) gönderilerek orijinal olup olmadığı ile ilgili bir yazı alınacak denildi.


Burada üç konuyu merak ediyorum:
-Aynı firmaya parfüm gönderilecekse firma ürünüm orijinal değil der mi?
-Benzer durumlarda tedarikçinin geri bildirimi nasıldı?
-Orijinal olup beklemiş ya da uygun olmayan şartlarda muhafaza edilmiş ürün varsa durum ne olacak? Bu konuyla en kısa zamanda ilgilenilmesi ve ürünün iade alınmasını istiyorum.

Meral Meral 3.445 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Meral'ın Teşekkür Mesajı30 Mayıs

    Firma tarafından arandım ve kısa sürede iade aldılar. Parfüm incelenmeye gönderileceği söylendi, umarım sonucu da benimle paylaşırlar. Müşteri hizmetlerinden memnun kaldım yaklaşımları çok iyiydi.

  • Yukko Temsilcisi21 Mayıs

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili gerekli inceleme yapılarak, en kısa süre içerisinde tarafınıza telefon ile geri dönüş sağlanacaktır .Tüm şikayet, öneri ve isteklerinizi Yukko.com sitemizden mesaj göndererek veya 0(850) 222 90 50 numaralı çağrı merkezimize ulaşarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Yukko

Ziyaretçi Yorumları