28 Eylül 2018
#10962385

Yukko Parama El Koydular, İade Yapmıyorlar!

Yukko.com üzerinden cep telefonu sipariş ettim. Teslimat gününü 29.09.2018 yazmışlar fakat 28 Eylül akşamı tedarik edemeyeceklerini ve onun yerine düşük model özelliklerine sahip farklı marka tedarik edebileceklerini söylediler. Elbette ki reddettim. Bankamı aradım, iadenin anında en fazla 15- 20 dakika içerisinde geçmesi gerektiğini fakat gün sonu ve pos cihazlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebileceğini söyledi (-ki bu çok mantıklı). Yukko.com müşteri temsilcisi 1-3 iş günü içerisinde geçeceğini söyledi. Ben bunların müşterisi değilim, alışveriş tamamlanmadı bana tedarik edemedikleri ürünü sattılar parama el koydular. İade yapmıyorlar.

İnci İnci 6.730 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • İnci07 Ekim 2018

    Böyle şikayetler yazıp, bilinçli tüketici görünce para iade oldu, yukko hakkında yazılan kötü yorumlar doğruymuş. Tekrar alışveriş mi yukkodan asla.! 3kez aradılar, şikayetvar.comdaki şikayetimi kaldırmamı istiyorlar, 15 TL hediye çeki vermişler sus payı herhalde. Hala onlardan bir şey alma ihtimalim var sanıyorlar, çok komik gerçekten. Ellerinde olmayan ürünü ya da tedarik edemediklerini ürünü satışa sunmak umarım suçtur.!

  • Yukko Temsilcisi29 Eylül 2018

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili gerekli incelemeyi yaparak, en kısa süre içerisinde tarafınıza telefon ile geri dönüş sağlanacaktır .Tüm şikayet, öneri ve isteklerinizi Yukko.com sitemizden mesaj göndererek veya 0(850) 222 90 50 numaralı çağrı merkezimize ulaşarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Yukko

Ziyaretçi Yorumları