28 Kasım
#13070644

Yukko Kargo Problemleri

26.11.2019 tarihinde iş için acilen ihtiyacım olan LG ıps monitör siparişi verdim. Burada benim için önemli olan kargo süresiydi. "Bugün 16:00'e kadar sipariş verirseniz gün içinde kargoda! " ibaresine güvenerek sabah saatlerinde siparişimi verdim. Akabinde çağrı merkezini arayarak kargo bilgisi aldım. Siparişim gün içinde kargoya verilmedi. Ertesi gün (27.11) tekrar çağrı merkezini aradım ve "zamanın önemli olduğunu" ifade ettim. "Bugün kesinlikle kargoya verilecek" diye dönüş aldım. Güvenerek bekledim.


Bugün tekrar kontrol ettiğimde siparişimin dünde kargoya verilmediğini, bu sabah kargoya teslim edildiğini öğrendim. (28.11) Tahminen yarın gelir dediler. (29.11)


Özetle: Siparişim gün içi kargo denilmesine rağmen (yasal olarak beyan edilen sürenin aksi bir durum oluşması Tüketici Hakları ihlaline girmektedir) 2 kere kargoya verilmedi. 3 gün gecikmeli ben bu ürüne sahip olacağım gibi görünüyor.


Yarın da gelmezse buraya onu da not olarak düşeceğim.

Berkay Berkay 2.358 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Berkay'ın Teşekkür Mesajı29 Kasım

    Tüm işlemler sorunsuz bugün bitti. Tekrar teşekkürler Yukko ekibi!

  • Berkay28 Kasım

    İnanılmaz, şikayeti yazdıktan 4 dakika sonra beni sorumlu departman yöneticisi Esra hanım aradı ve konu hakkında özürlerini ifade etti. Yaşadığım sorun Black Friday yoğunluğuna bağlı olarak "kargo" firmasında kaynaklanıyormuş. Çok fazla sipariş gerçekleştiği için kendi operasyon süreçlerini tamamlamalarına rağmen kargo firmasının hantallığı yüzünden siparişim gecikmiş. Bilgilendirme süreçleri oldukça başarılı ve problemime güler yüzlü, anlayışlı hızlı dönüş yaptılar. Bu kadar hızlı döneceklerini düşünmemiştim. Avrupa standartlarında insan odaklı iletişim yürüterek iş yapıyorlar. Yaşadığım sorunun tekrar yaşanmaması içinde süreçlerini iyileştireceklerini ifade ettiler. Mesele bağcıyı dövmek değil, işi güzelleştirmek güveni arttırmak. Bu konuda çok başarılı dönüşler aldım. İlgileri için ekibe teşekkür ederim. Saygılarımla.

  • Yukko Temsilcisi28 Kasım

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili gerekli inceleme yapılarak, en kısa süre içerisinde tarafınıza telefon ile geri dönüş sağlanacaktır .Tüm şikayet, öneri ve isteklerinizi Yukko.com sitemizden mesaj göndererek veya 0(850) 222 90 50 numaralı çağrı merkezimize ulaşarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Yukko

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler