08 Aralık 2019
#13151908

Yukko Bozuk Ütü Gönderdi!

Yukko'dan Philips ütü sipariş ettim
ütü geldi, suyunu koyduk su haznesinden su damlattığını gördüm ve müşteri hizmetlerini aradım aynen kendisine aktardım durumu müşteri hizmetleri ürünü gönderin yenisini gönderelim dedi. Bende ürünü gönderdim 3 gün sonra aradım ütüyü gönderdiniz mi diye meğer ütünün değişimini kabul etmemişler ütüyü bizim bozduğumuzu varsayarak ürünün değişimini gerçekleştiremedik diye cevap verdiler, ütünün bizim tarafımızdan bozulduğu kanısına nasıl vardınız? 1500 TL ütü al bozuk ütü gönder sonrada zeytin yağı gibi su üstüne çık.

Fatih Fatih 5.069 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yukko Temsilcisi08 Aralık 2019

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili gerekli inceleme yapılarak, en kısa süre içerisinde tarafınıza telefon ile geri dönüş sağlanacaktır .Tüm şikayet, öneri ve isteklerinizi Yukko.com sitemizden mesaj göndererek veya 0(850) 222 90 50 numaralı çağrı merkezimize ulaşarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Yukko

  • Fatih07 Aralık 2019

    Yukko'dan Philips ütü sipariş ettim. Ütü geldi, suyunu koyduk su haznesinden su damlattığını gördüm ve müşteri biz aradım aynen kendisine aktardım durumu müşteri hizmetleri ürünü gönderin yenisini gönderelim dedi. Bende ürünü gönderdim 3 gün sonra aradım ütüyü gönderdiniz mi diye meğer ütünün değişimini kabul etmemişler ütüyü bizim bozduğumuzu varsayarak ürünün değişimini gerçekleştiremedik diye cevap verdiler. Ütünün bizim tarafımızdan bozulduğu kanısına nasıl vardınız? 1500 TL ütü al bozuk ütü gönder.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler