15 Ocak
#13448040

Yukko Aldığım Bilgisayar Kasası İade Sorunu

Black Friday kapsamında 22 kasım'da sipariş ettiğim bilgisayar kasası için 23 kasım'da gerek firmayı gerekse de alışverişi yaptığım (bkz: Trendyol) u arayarak, ürünü yanlışlıkla sipariş ettiğimi Black Friday nedeniyle ve kargonun da boyutunun büyüklüğü sebebiyle boş yere kargo yapmamalarını mümkünse siparişimi iptal etmelerini istedim. İnsanlık ölmemişti evet! Gerek Trendyol gerekse de Yukko sürecin bu şekilde ilerlemediğini siparişin tarafıma gönderileceğini ve iade kodu ile tekrar gönderebileceğimi ilettiler. Siparişin tarafıma ulaştığı aynı gün içerisinde belirtildiği gibi iade kodu yapıp gönderdim.


Sonrası ise tam bir facia. Yukko ürünü açtığım ve kurulum yaptığım gerekçesi ile ürün iademi reddetmiştir. Yaklaşık iki aydır Trendyol'la yaptığım görüşmelerde de bugün nihayet tarafıma net bir dönüş yaparak onlar da ürünü açtığımı ve iadenin bu sebeple reddedildiğini ilettiler. Ürünün açmadığıma dair 2 aydır süre gelen ve her fırsatta bana telefonda "haklısınız iadenizi bu hafta içerisinde gerçekleştireceğiz" demelerine rağmen ürünü açmadığımı ispatlamak için de de ürünün fotoğraflarını her iki firmaya da iletmiştim. Fotoğrafları gören ve yaklaşık 4 kere 4 farklı çağrı merkezi çalışanı ile görüşmemde çalışanların da gözleriyle gördüğü üzere ürünün açılmadığı sabittir. Gel gör ki ürünü iade edemiyor ve paramı alamıyorum.

Mert Mert 924 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mert18 Ocak

    Tarafıma hala bir dönüş yapılmadı

  • Yukko Temsilcisi15 Ocak

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili gerekli inceleme yapılarak, en kısa süre içerisinde tarafınıza telefon ile geri dönüş sağlanacaktır .Tüm şikayet, öneri ve isteklerinizi Yukko.com sitemizden mesaj göndererek veya 0(850) 222 90 50 numaralı çağrı merkezimize ulaşarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Yukko

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler