Yukko Servis Sipariş Şikayetleri

(6 şikayet)
Şikayet Konuları

Erman'ın Teşekkür Mesajı

Geç cevap yazdığım için öncelikle özür dilerim. Yıllardır Yukko ile alışveriş yapıyordum. İlk defa böyle bir şey başıma gelince ve inceleme süreci uzadığı için bu kanalı kullanma ihtiyacı duydum. Lakin sorunumu çözdüler ve servis sürecini beklemeden inisiyatif alıp 1 hafta önce ürünün ödemesini tarafıma iade ettiler. Bu hareketlerinden dolayı Yukko yetkililerine teşekkür ederim.
24 Eylül ErmanErman 5.314

Volkan'ın Teşekkür Mesajı

Firma yetkilileri tarafıma ulaşarak süreci net bir şekilde aktardı bazı aksaklıkların uyuşmazlıkların geçerli ve mantıklı bir nedene dayandığını ve ilgileneceklerini sürecin daha hızlı ilerlemesi için ellerinden geleni yaptıklarını bu konuda gerekli bildirimlerin tarafıma aktarılacağını aktardı tam anlamıyla müşteri odaklı bir site olduğunu ve yorumların doğru olduğunu düşünmemi sağladığı ve içimi rahatlattığınız için teşekkür ederim. Artık şüpheyle değil İçim rahat bir şekilde süreci takip ediyorum. İlginiz için çok teşekkür ederim.
21 Ağustos VolkanVolkan 4.855

Gökhan'ın Teşekkür Mesajı

Hale hanım ve Esra hanım in uzun süren izahatları ve konunun kendilerinden değil ithalatçı firmadan kaynaklandıklarını belirtmeleri ve gerçekten sabırla beni dinleyip bu tür sorunların bir daha yaşanmayacağı temennisinde bulunmalarından dolayı kendilerine bu denli muhteşem bir müşteri memnuniyeti sağlamalarından dolayı teşekkür ederim.
06 Ağustos GökhanGökhan 5.954

16130016 numaralı siparişimle sözde dünya çapında marka olan bu siteden televizyon aldım. Televizyon 2 gün sonra elime ulaştı 4 Ekim'de. 6 Ekim'de servis kurulumu için geldiler. Kurulunca televizyonun görünüşü …

10 Ekim 2018 ErdinçErdinç 7.813

Şikayet, şikayetçi tarafından yayımdan kaldırılmıştır. Süreç memnuniyetle sonuçlanmıştır.

26 Eylül 2017 FuatFuat 13.459

Undefined
Teşekkür Mesajı

Avatar resmi
Yorum Yap

Cevaplar

Ziyaretçi Yorumları